SHBA kërcënon se do të ndalojë tregtimin e firmave kineze në vitin 2024

Kreu i Komisionit Amerikan të Letrave me Vlerë (SEC), Gary Gensler, ka paralajmëruar se firmat kineze mund të dëbohet nga shkëmbimet e aksioneve amerikane në vitin 2024 nëse nuk respektojnë rregullat.

Në një artikull që shkroi për ‘Wall Street Journal’, kreu i rregullatorit të tregut amerikan tha se rreth 270 kompani me bazë në Kinë duhet të hapin librat dhe regjistrat e tyre financiare.

Ai tha se firmat kineze mund të ndalohet të tregtojnë nga tregjet e aksioneve amerikane deri në fillim të vitit 2024 nëse ato nuk respektojnë rregullat.

“SEC ka ndërmarrë të gjitha hapat e kërkuara për të zbatuar këtë ligj dhe bordi mbikëqyrës është në rrugën e duhur për të përfunduar hartimin e rregullave përkatëse para fundit të vitit. Ora 3-vjeçare filloi të ecë në vitin 2021”, shkroi Gensler.

Në muajin korrik, SEC paralajmëroi se do të kërkojë nga firmat kineze të zbulojnë informacion shtesë nëse duan të listohen në shkëmbimet e aksioneve amerikane në ofertat publike fillestare (IPO).

Sipas Komisionit të Shqyrtimit Ekonomik dhe të Sigurisë SHBA-Kinë, rreth 270 firma kineze të listuara në shkëmbimet amerikane kanë një vlerë totale të tregut prej mbi 2 trilionë dollarë, tetë prej të cilave janë firma shtetërore kineze.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *