SHBA konfirmon blerjen dhe dhurimin e 500 milionë vaksinave

Shtëpia e Bardhë shpalli zyrtarisht planet për blerjen e 500 milionë dozave të vaksinës Pfizer/BioNTech kundër koronavirusit dhe dhurimin e tyre te programi Covax i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Ky program shpërndan vaksina në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

NĂ« njĂ« deklaratĂ« tĂ« lĂ«shuar tĂ« enjten nga ShtĂ«pia e BardhĂ« thuhet se presidenti amerikan, Joe Biden, do ta shpallĂ« kĂ«tĂ« zotim pĂ«rpara samit tĂ« grupit tĂ« vendeve mĂ« tĂ« industrializuara, G7, i cili i hap punimet tĂ« premten nĂ« Kornuoll tĂ« AnglisĂ«. ShtĂ«pia e BardhĂ« e cilĂ«soi kĂ«tĂ« plan si “njĂ« veprim historik, qĂ« do tĂ« ndihmojĂ« luftĂ«n globale kundĂ«r pandemisĂ«â€.

Biden, i cili ndodhet tashmĂ« nĂ« Kornuoll, dha shenja pĂ«r planin pĂ«rpara se tĂ« nisej tĂ« mĂ«rkurĂ«n drejt EvropĂ«s, duke u thĂ«nĂ« gazetarĂ«ve se do tĂ« shpallĂ« njĂ« strategji vaksinimi pĂ«r botĂ«n. Biden ka qenĂ« nĂ«n presion pĂ«r tĂ« trajtuar mungesĂ«n globale tĂ« vaksinave kundĂ«r koronavirusit dhe pabarazitĂ« nĂ« vaksinim midis vendeve tĂ« pasura dhe tĂ« varfra. “Presidenti Biden gjithashtu do t’u bĂ«jĂ« thirrje demokracive nĂ« botĂ«, qĂ« tĂ« kontribuojnĂ« nĂ« furnizimin global me vaksina tĂ« sigurta dhe efektive”, thuhet nĂ« deklaratĂ«n e ShtĂ«pisĂ« sĂ« BardhĂ«.

ShtĂ«pia e BardhĂ« tha se Shtetet e Bashkuara do tĂ« blejnĂ« 200 milionĂ« doza – tĂ« mjaftueshme pĂ«r tĂ« vaksinuar plotĂ«sisht 100 milionĂ« njerĂ«z – qĂ« do tĂ« shpĂ«rndahen kĂ«tĂ« vit, nisur nga muaji gusht. Kontingjenti tjetĂ«r prej 300 milionĂ« dozash do tĂ« shpĂ«rndahet nĂ« gjysmĂ«n e parĂ« tĂ« vitit 2022. TĂ« 500 milionĂ« vaksinat do tĂ« jenĂ« Pfizer/BioNTech dhe do tĂ« prodhohen nĂ« objektet e Pfizer-it nĂ« Shtetet e Bashkuara.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *