SHBA kritikon Izraelin për të ndërtuar vendbanime në Bregun Perëndimor

Shtetet e Bashkuara shprehën shqetësimin për vendimin e Izraelit për të ndërtuar vendbanime në Bregun Perëndimor, duke thënë se do të “kundërshtojnë fuqishëm” një zgjerim të tillë në tokën e pushtuar palestineze.

Kritikat e administratës së Presidentit Joe Biden ishin disa nga më të fortat në vite ndaj Izraelit pasi udhëheqësi i mëparshëm Donald Trump dha bekimin e tij për vendbanimet dhe aneksimet.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për planin e qeverisë izraelite për të avancuar mijëra njësi vendbanimesh,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price.

“Ne e kundërshtojmë fuqimisht zgjerimin e vendbanimeve, i cili është plotësisht në kundërshtim me përpjekjet për të ulur tensionet dhe për të siguruar qetësinë dhe dëmton perspektivat për një zgjidhje me dy shtete,” tha ai.

“Ne gjithashtu i shohim si të papranueshme planet për legalizimin retroaktiv të postave të paligjshme.”

Price nuk tha se vendimi do të rrezikonte marrëdhëniet me Izraelin, por tha se Shtetet e Bashkuara po e ngrinin çështjen me aleatin e tyre të ngushtë.

Ministria e strehimit dhe ndërtimit nën kryeministrin Naftali Bennett, një krah i djathtë i afërt me lëvizjen e vendbanimeve që drejton një koalicion me centristët, shpalli të dielën tender për 1,355 shtëpi në Bregun Perëndimor, i cili është pushtuar nga Izraeli që nga viti 1967.

Kryeministri palestinez Mohammed Shtayyeh i kishte kërkuar Uashingtonit të “përballej” me Izraelin në “agresionin” e tij përmes vendbanimeve.

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.