SHBA lëshon në hapësirë “satelitin për ndërhyrje taktike”

Forcat Hapësinore të SHBA-së kanë dërguar një “satelit për ndërhyrje taktike” në hapësirë ​​për të përmirësuar kapacitetin e saj për t’iu përgjigjur menjëherë kërcënimeve të shkaktuara nga hapësira.

Sipas lajmit në faqen e internetit të Spacenews.com, bëhet e ditur se sateliti i cili synon të zbulojë objekte artificiale në orbitë, u nis nga baza e Forcës Hapësinore Vandenberg në Kaliforni me raketën “Pegasus XL” të prodhuar nga kompania Northrop Grumman.

Në deklaratën e Forcës Hapësinore thuhet se lëshimi ishte i suksesshëm dhe sateliti u vendos në pozicionin e tij të planifikuar orbital.

Nisja është misioni i parë i programit “Ndërhyrje taktike Launch”, të cilin Forcat Hapësinore e kanë filluar që nga viti 2019 dhe i cili synon të rrisë aftësinë e ndërhyrjes taktike kundër kërcënimeve të shkaktuara nga hapësira.

Vlerësohet se sateliti funksionet dhe aftësitë e të cilit mbahen sekrete do të funksionojë si një lloj radari për reagimin e menjëhershëm ndaj kërcënimeve orbitale.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *