SHBA mbështet anëtarësimin e Turqisë në BE

SHBA ka shprehur mbështetje për ofertën e Turqisë për pranimin në BE pasi Presidentit Rexhep Tajip Erdogan tha se Ankaraja do të miratojë ofertën e Suedisë në NATO nëse BE-ja miraton procesin njëvjeçar të vendit.

“Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur gjithmonë aspiratat e Turqisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe vazhdojnë ta bëjnë këtë,” tha Shtëpia e Bardhë, duke shtuar se këto diskutime janë një çështje midis Ankarasë dhe 27 anëtarëve të bllokut.

“Fokusi ynë është te Suedia, e cila është gati të bashkohet me Aleancën e NATO-s”, tha një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë.

Presidenti Erdoğan tha më herët gjatë ditës se do të miratonte pranimin e Suedisë në NATO në varësi të ringjalljes së bisedimeve të pranimit të Turqisë në BE me Ankaranë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts