SHBA merr vendimin, autorizohet aplikimi i vaksinës Pfizer te fëmijët e moshës mbi 5 vjeç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë miratuar vaksinën Pfizer për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç.

Vendimi është marrë nga Drejtoria e Qendrave të Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve, CDC. Autorizimi vjen pasi CDC dhe FDA dolën në përfundimit se përfitimet e vaksinimit të fëmijëve ishin më të larta nga risqet që mund të vinin.

Zyrtarët e FDA-së përcaktuan se vaksina ishte rreth 91% efektive në parandalimin e COVID-it tek fëmijët e vegjël dhe se përgjigja e tyre imune ishte e krahasueshme me atë tek njerëzit e moshës 16 deri në 25 vjeç.

Studiuesit nuk gjetën efekte anësore serioze.

Vlen të theksohet se fëmijëve të moshës pesë deri në 11 vjeç u jepet vaksina me një të tretën e dozës që u jepet të rriturve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.