SHBA mund të shënojë më shumë vdekje nga Covid-19 gjatë Vjeshtës

12:10 27/08/2021

Ekspertët shëndetësorë: Situata  mund të ndryshojë nëse qytetarët mbajnë maskat në hapësirat publike

SHBA është parashikuar të shohë afro 100,000 më shumë vdekje nga COVID-19 deri më 1 Dhjetor. Por ky parashikim i zymtë mund të ndalet sipas ekspertëve të  shëndetit nëse të gjithë mbajnë maska në hapësirat publike.

Pra thënë ndryshe, ajo që koronavirusi ka rezervuar këtë vjeshtë varet e gjitha nga sjellja njerëzore.

Sjellja me të vërtetë do të përcaktojë nëse, kur dhe sa do të zbutet vala e tanishme,” u shpreh  Lauren Ancel Meyers, drejtoreshë e Konsorciumit të Modelimit të Universitetit të Teksasit COVID-19.

Shtetet e Bashkuara janë në kthetrat e valës së katërt të infeksionit këtë verë, e shkaktuar nga varianti Delta i cili është përgjegjës për rritjen e rasteve me koronavirus, shtrimeve në spitale dhe humbjeve të jetëve. Vdekjet janë mesatarisht më shumë se 1,100 në ditë, duke e kthyer situatën e Marsit e për pasojë spitalet në SHBA po përballen me një fluks pacientesh të paprecedentë .

Mes alarmit mbi variantin Delta  javët e fundit, rënia e vaksinimeve ndryshoi situatën. Numri i vaksinimeve të shpërndara në ditë është rritur rreth 80% gjatë muajit të kaluar në një mesatare prej rreth 900,000.

Një numër në rritje i punëdhënësve po kërkojnë që punonjësit e tyre të vaksinohen  pasi qeveria federale dha miratimin e plotë të vaksinës Pfizer në fillim të kësaj jave. Në SHBA, 52% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar dhe 61% kanë marrë së paku një dozë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *