SHBA njofton bojkotimin diplomatik amerikan të Lojërave Olimpike Dimërore 2022. Zbulohet arsyeja

Shtetet e Bashkuara kanë shpallur bojkot diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore 2022, që do të zhvillohen në Pekin. Shtëpia e Bardhë tha se asnjë delegacion zyrtar nuk do të dërgohet dhe kjo për shkak të shqetësimeve në lidhje me të drejtat e njeriut në Kinë.

2022

Lajmin e njoftoi të hënën sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

“Administrata Biden nuk do të dërgojë asnjë përfaqësim diplomatik ose zyrtar në Lojërat Olimpike Dimërore dhe Paraolimpike të Pekinit 2022, duke pasur parasysh gjenocidin e vazhdueshëm dhe krimet kundër njerëzimit në Xinjiang dhe abuzimet e tjera të të drejtave të njeriut. Atletët e ekipit të SHBA-së kanë mbështetjen tonë të plotë”, tha Psaki.

SHBA e ka akuzuar Kinën për gjenocid ndaj ujgurëve – një grup minoriteti mysliman që jeton kryesisht në rajonin autonom të Xinjiang.

Tensionet janë rritur gjithashtu për mënyrën se si Kina ka vepruar për të shtypur liritë politike në Hong Kong.

© Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *