SHBA njofton kufizime të reja të vizave për zyrtarët sirianë për shkelje të të drejtave të njeriut

shba njofton kufizime te reja te vizave per zyrtaret siriane per shkelje te te drejtave te njeriut
shba njofton kufizime te reja te vizave per zyrtaret siriane per shkelje te te drejtave te njeriut

SHBA njoftoi kufizime të reja të vizave që synojnë zyrtarët aktualë dhe ish-qeveritarë sirianë dhe individë të tjerë që u akuzuan se ishin përgjegjës ose bashkëpunëtorë në shtypjen e sirianëve përmes dhunës dhe abuzimeve të rënda të të drejtave të njeriut.

Në një deklaratë, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller tha se Sekretari i Shtetit Antony Blinken ka ndërmarrë veprime për të vendosur kufizime të vizave për 10 zyrtarë qeveritarë dhe anëtarët e tyre të ngushtë të familjes për shkak të përfshirjes së tyre në shkelje të rënda të të drejtave të njeriut.

Miller tha se kufizimet e reja plotësojnë kufizimet e vizave të shpallura më herët, të cilat synonin 11 zyrtarë të regjimit sirian dhe familjet e tyre të afërta në dhjetor 2023.

“Ne nuk do të normalizojmë marrëdhëniet me regjimin e Asadit në mungesë të përparimit autentik drejt një zgjidhjeje të qëndrueshme politike në përputhje me RKSKB 2254,” tha Miller.

“Ne riafirmojmë mbështetjen tonë të palëkundur për popullin sirian, duke përfshirë kërkesat e tyre të vazhdueshme paqësore për liri dhe dinjitet,” tha ai.

Ky vit shënon përvjetorin e trembëdhjetë të kryengritjes popullore të 15 marsit në 2011, e cila filloi kur një grup nxënësish të shkollave fillore në qytetin jugor të Sirisë, Daraa, gdhendën slogane kundër regjimit të Bashar al-Asad në një mur shkolle.

Lufta civile që pasoi mori jetën e qindra mijëra civilëve. Zyrtarët e OKB-së kanë dokumentuar krimet e luftës duke përfshirë përdorimin e armëve kimike, urinë, dëbimet, bllokadat, arrestimet arbitrare dhe torturat.

Sipas Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR), më shumë se 14 milionë sirianë janë detyruar të lënë shtëpitë e tyre, ndërsa 7.2 milionë mbetën të zhvendosur brenda vendit, i cili para vitit 2011 kishte një popullsi prej rreth 22-23 milionë banorësh. Vetëm Turqia pret afërsisht 3.7 milionë nga këta njerëz, më shumë se çdo vend tjetër në botë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts