SHBA njofton sanksione të reja kundër Bjellorusisë

shba njofton sanksione te reja kunder bjellorusise

SHBA njoftoi sanksione të reja kundër Bjellorusisë përpara përvjetorit të tretë të zgjedhjeve të kontestuara presidenciale të vitit 2020 në vendin evropian .

Sanksionet synojnë tetë individë dhe pesë entitete për gjoja financimin e qeverisë bjelloruse.

“Ky veprim synon disa entitete të përfshira në represionin e vazhdueshëm të shoqërisë civile të regjimit bjellorus, bashkëpunimin në luftën e pajustifikuar të Federatës Ruse në Ukrainë dhe pasurimin e liderit represiv të regjimit bjellorus Alexander Lukashenko,” tha Departamenti i Thesarit në një deklaratë.

Zyra e Agjencisë për Kontrollin e Pasurive të Huaja (OFAC) shënjestroi tre ndërmarrje shtetërore (NSH), drejtorin dhe një filial të njërës prej NSH-ve, një agjenci të Qeverisë së Bjellorusisë (GoB) dhe katër punonjës të saj, tre individë që lehtësonin evazionin e sanksioneve në mbështetje të regjimit të Lukashenkos dhe një avion të identifikuar si pronë e bllokuar, tha Departamenti i Thesarit.

Për më tepër, Departamenti i Shtetit i SHBA po vendos kufizime vizash për 101 zyrtarë të regjimit dhe bashkëpunëtorët e tyre “për përfshirjen e tyre në minimin ose shtypjen e institucioneve demokratike në Bjellorusi”, tha në një deklaratë Sekretari i Shtetit Antony Blinken .

“Ne përsërisim thirrjen tonë për lirimin e menjëhershëm dhe të pakushtëzuar të të gjithë 1500 të burgosurve politikë të mbajtur nga regjimi i Lukashenkos,” shkroi Blinken, duke akuzuar qeverinë për shtypjen e qytetarëve bjellorusë, arrestimin e protestuesve paqësorë dhe liderët e komunitetit, goditjen ndaj grupeve opozitare dhe organizatave të shoqërisë civile. .

“Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin popullin e Bjellorusisë në ndjekjen e tyre për një të ardhme demokratike në Bjellorusi të lirë, ku të drejtat e njeriut respektohen,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts