SHBA njofton se do të lehtësojë sanksionet e vendosura ndaj Kubës nga ish-presidenti Donald Trump

shba njofton se do te lehtesoje sanksionet e vendosura ndaj kubes nga ish presidenti donald trump
shba njofton se do te lehtesoje sanksionet e vendosura ndaj kubes nga ish presidenti donald trump

Zyrtarët amerikanë kanë njoftuar planet për të lehtësuar sanksionet e ashpra të vendosura ndaj Kubës nga ish-presidenti Donald Trump.

Sipas masave të reja të miratuara nga administrata Biden, kufizimet për dërgesat familjare dhe udhëtimet në ishull do të lehtësohen.

Do të përshpejtohet edhe procesimi i vizave amerikane për kubanezët.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se masa do t’i lejojë qytetarët kubanë të ndjekin një jetë të lirë nga “shtypja e qeverisë”.

Lehtësimi i sanksioneve do të bëjë që të hiqet një kufi në dërgesat e emigrantëve – fondet e dërguara nga emigrantët në SHBA për anëtarët e familjes në Kubë. Më parë migrantët u penguan të dërgonin më shumë se 1000 dollarë (811 £) çdo tre muaj.

Donacionet për anëtarët jo të familjes do të lejohen gjithashtu sipas planeve të reja.

Por zyrtarët amerikanë theksuan se ata do të përpiqen të sigurojnë që pagesa të tilla të mos arrijnë “ata që kryejnë abuzime të të drejtave të njeriut” duke përdorur “përpunuesit elektronikë të pagesave” civile.

Ata thanë gjithashtu se asnjë trup nuk do të hiqet nga Lista e Kufizuar e Kubës, një regjistër i Departamentit të Shtetit i kompanive të lidhura me qeverinë komuniste në Havana, me të cilat shtetasit amerikanë u ndalohet të bëjnë biznes.

Një zyrtar i administratës Biden tha për CBS News se më shumë fluturime charter dhe komerciale do të vihen në dispozicion në Havana, shërbimet konsullore të SHBA në ishull do të zgjerohen dhe programet e bashkimit familjar do të rifillojnë.

Pas një lehtësimi të tensioneve nën ish-presidentin Barack Obama, zoti Trump njoftoi një sërë sanksionesh ndaj qeverisë kubane në vitin 2017.

Administrata e tij shkurtoi përpunimin e vizave, kufizoi dërgesat e emigrantëve dhe rriti pengesat për qytetarët amerikanë që kërkonin të udhëtonin në Kubë për ndonjë arsye tjetër përveç vizitave familjare.

Në atë kohë, zoti Trump përmendi shqetësimet për të drejtat e njeriut si arsyen e kthimit të marrëveshjeve të bëra nga administrata Obama dhe dënoi paraardhësin e tij për një marrëveshje me qeverinë “brutale” të vendit.

Ministri i Jashtëm i Kubës përshëndeti njoftimin dhe tha se lehtësimi i kufizimeve shënoi “një hap të vogël në drejtimin e duhur”.

Por Bruno Rodriguez shtoi se politika “nuk modifikon embargon” në fuqi që nga viti 1962 dhe argumentoi se “as objektivat dhe as instrumentet kryesore të politikës së Shteteve të Bashkuara kundër Kubës, e cila është një dështim, nuk po ndryshojnë”.

Ndërkohë, një anëtar i lartë i Partisë Demokratike të zotit Biden e ka dënuar masën.

Senatori Bob Menendez, kryetar i Komitetit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, denoncoi heqjen e kufizimeve, duke thënë se regjimi kuban ka vazhduar “persekutimin e tij të pamëshirshëm të kubanëve të panumërt nga të gjitha sferat e jetës”.

Në një deklaratë të lëshuar të hënën mbrëma, Menendez tha se lehtësimi i kufizimeve të udhëtimit “rrezikon të dërgojë mesazhin e gabuar te njerëzit e gabuar, në kohën e gabuar dhe për të gjitha arsyet e gabuara”.

“Ata që ende besojnë se rritja e udhëtimeve do të sjellë demokracinë në Kubë janë thjesht në një gjendje mohimi. Për dekada, bota ka udhëtuar në Kubë dhe asgjë nuk ka ndryshuar,” shtoi ai.

Senatori republikan Marco Rubio kritikoi gjithashtu politikën dhe tha se ajo përfaqësonte “hapat e parë mbrapa drejt politikave të dështuara të Obamës ndaj Kubës”.

Lajmi do të vijë si lehtësim për mijëra kubanë të cilët janë të dëshpëruar të shohin familjet e tyre në Florida dhe gjetkë në SHBA.

Ishulli po përjeton ndoshta eksodin e tij më akut që nga Lufta e Ftohtë, me shumë njerëz që udhëtojnë në Nikaragua dhe më pas përmes Amerikës Qendrore deri në kufirin e SHBA me Meksikën.

Pas vitit 2016, administrata Trump zbatoi një sërë sanksionesh të reja ekonomike në ishullin e drejtuar nga komunistët, pas lehtësimit të të njëjtave rregulla nga Presidenti Obama.

E kombinuar me rënien ekonomike nga pandemia e koronavirusit dhe keqmenaxhimin ekonomik nga shteti, ekonomia në Kubë ka qenë në gjendje të rëndë vitet e fundit.

Këto ndryshime përbëjnë hapin e parë të Shtëpisë së Bardhë drejt një forme të ri-normalizimit të marrëdhënieve me Kubën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts