SHBA nuk mund të konfirmojë përdorimin e armëve kimike në Mariupol

19:52 12/04/2022

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane tha këtë të martë se SHBA nuk mund të konfirmojë përdorimin e agjentëve kimikë nga ana e forcave ruse në qytetin e rrethuar të Mariupol. Sipas asaj që raporton Reuters, zyrtari, i cili foli me gazetarët në kushte anonimiteti, tha se SHBA nuk ka informacion për të mbështetur dyshimet për futjen e agjentëve kimikë në ose afër Ukrainës.

SHBA dhe Britania kanë qenë të dyja duke shqyrtuar raportet, pasi regjimenti Azov i Ukrainës tha se tre ushtarë u plagosën nga “një substancë helmuese” të hënën.

Megjithatë, asnjë provë nuk është paraqitur për të konfirmuar përdorimin e armëve kimike.

Të konstatosh se çfarë po ndodh në Mariupol është aktualisht shumë e vështirë pasi është i rrethuar nga forcat ruse dhe furnizimet me ushqime dhe furnizime mjekësore po mbarojnë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.