SHBA paralajmëron sanksione personale ndaj Putin

[embedded content][embedded content]

16:19 26/01/2022

Kremlini: Do të ishte një vendim politik shkatërrues

Presidenti Amerikan Joe Biden ka paralajmëruar pasoja të rënda për homologun e tij rus, përfshi edhe sanksionet personale kundër tij në rast ai do të sulmojë Ukrainën. Ai u shpreh më tej se një agresion i mundshëm rus mbi Kievin do të kishte pasoja të mëdha për të gjithë botën.

“UnĂ« ia kam bĂ«rĂ« tĂ« qartĂ« presidentit Putin qĂ« nĂ« fillim, se nĂ«se ai do tĂ« hyjĂ« nĂ« UkrainĂ«, do tĂ« pĂ«rballet me pasoja tĂ« rĂ«nda, duke pĂ«rfshirĂ« sanksione tĂ« rĂ«ndĂ«sishme ekonomike, si dhe do tĂ« ndjehesha i detyruar tĂ« forcojĂ« praninĂ« tonĂ«, praninĂ« e NATO-s, nĂ« frontin lindor, nĂ« Poloni, Rumani, etj”.

Ai shtoi nëse Rusia do të hyjë në Ukrainë me gjithë forcat që ka dislokuar në kufi, ky do të ishte pushimi më i madh që nga Lufta e Dytë Botërore.

I menjĂ«hershĂ«m ishte reagimi i MoskĂ«s, e cila Ă«shtĂ« shprehur se vendosja e sanksioneve ndaj Presidentit rus Vladimir Putin nuk do ta dĂ«mtonte atĂ« personalisht, por do tĂ« ishte “politikisht shkatĂ«rruese” pĂ«r SHBA-tĂ«. ZĂ«dhĂ«nĂ«si i Kremlinit Dimitry Peskov u shpreh se diçka e tillĂ« do tĂ« ndĂ«rpriste marrĂ«dhĂ«niet diplomatike mes dy vendeve.

IdesĂ« pĂ«r mundĂ«sinĂ« e vendosjes se sanksioneve personale duket se do t’i bashkohet edhe MbretĂ«ria e Bashkuar.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *