ShBA përcjell “mesazh diplomatik” në Shqipëri me destrojerin amerikan “USS Ramage”, Komandanti: Komb krenar si ne, një frymë!

shba percjell mesazh diplomatik ne shqiperi me destrojerin amerikan uss ramage komandanti komb krenar si ne nje fryme
shba percjell mesazh diplomatik ne shqiperi me destrojerin amerikan uss ramage komandanti komb krenar si ne nje fryme

Destrojeri amerikan me raketa të drejtuara i quajtur “USS Ramage” ka mbërritur në Durrës për një vizitë portuale të planifikuar në kuadrin e bashkëpunimit ushtarak midis ushtrisë së Shteteve të Bashkuara dhe asaj shqiptare dhe në vazhdën e përpjekjeve të Flotës Detare Amerikane për rritjen e stabilitetit në rajon. Ambasada e Shteteve të Bashkuara publikoi pamje nga Destrojeri i raketave të komanduara i klasit Arleigh Burke.

Vizita portuale e destrojerit “USS Ramage” përcjell dhe një mesazh diplomatik pasi forcon lidhjet me aleatët duke demontruar shkuarajim për kundërshtarët.

Një destroyer i tillë më vlerë mbi 1.2 miliardë dollarë, ofron mundësi unike për të rritur ndërveprimin me forcat tona detare sa I takon njohurive taktike teksa dy vendet punojnë së bashku për një rajon dhe Europë më të sigurt shkruhet në njoftimin zyrtar të Flotës së 6-të Detare Amerikane. Komandanti i distrojerit USS Ramage Tim Yuhas përshëndeti në bord homologët e marinës shqiptare dhe vuri në dukje se marrëdhënia me Shqipërinë është ndërtuar mbi një themel të vlerave, përvojave dhe vizionit të përbashkët. Fryma e Shqipërisë është si e jona, një komb krenar që shpalli pavarësinë nga tirania dhe u çlirua nga diktatura komuniste”, tha ndër të tjera komandanti gjatë fjalës së tij. Më tej anëtarët e ekuzipazhit të distrojerit USS Ramage (DDG 61) patën mundësinë të zhvillonin një tur kulturor e historik në qytetin e Durrësit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts