SHBA përshëndet përpjekjet e Turqisë për të ringjallur marrëveshjen e grurit të Detit të Zi

shba pershendet perpjekjet e turqise per te ringjallur marreveshjen e grurit te detit te zi

SHBA mirëpriti të enjten përpjekjet e Turqisë dhe të tjerëve për të bindur Rusinë që t’i rikthehet marrëveshjes së grurit të Detit të Zi , nga e cila u tërhoq muajin e kaluar .

“Ne mirëpresim përpjekjet e Turqisë dhe vendeve të tjera për të bindur Rusinë që të kthehet në marrëveshje,” tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit mbi përpjekjet e Ankarasë për të ringjallur marrëveshjen historike.

“Ne po angazhohemi me Kombet e Bashkuara dhe me Turqinë, të dyja kanë punuar shumë për ta bërë BSGI (Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi) të mundshme dhe funksionale,” tha zëdhënësi.

I pyetur në lidhje me një vizitë të Ministrit të Jashtëm turk Hakan Fidan në Moskë, ku ai theksoi rëndësinë e ringjalljes së marrëveshjes së grurit, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit refuzoi të komentojë mbi “ndonjë vizitë të mundshme ose vendimmarrje të brendshme të Turqisë”.

“Vendimi i Rusisë për të ndërprerë pjesëmarrjen e saj në Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi dëmton komunitetet e cenueshme ndaj sigurisë ushqimore në mbarë botën”, tha zëdhënësi.

“Falënderojmë aleatin tonë të NATO-s Turqinë për përpjekjet e saj të rëndësishme diplomatike dhe operacionale në Iniciativën e të Kokrrave të Detit të Zi dhe mirëpresim që ata të vazhdojnë të luajnë një rol konstruktiv.”

Më herët të enjten, ministri i jashtëm turk Hakan Fidan zhvilloi bisedime me homologun e tij rus Sergej Lavrov në Moskë. Pas takimit, Fidan tha se një paketë e re propozimesh e përgatitur nga OKB me kontributet e Turqisë mund të ringjallë marrëveshjen.

Turqia po vazhdon përpjekjet e saj për të ringjallur marrëveshjen dhe ka argumentuar se nuk ka alternativë tjetër.

Më 17 korrik, Rusia pezulloi pjesëmarrjen e saj në marrëveshjen, të ndërmjetësuar nga Turqia dhe OKB-ja, për të rifilluar eksportet e grurit nga tre porte ukrainase të Detit të Zi që u ndaluan pas luftës në Ukrainë në shkurt 2022.

Moska është ankuar vazhdimisht se Perëndimi nuk i ka përmbushur detyrimet e veta në lidhje me eksportet e grurit të Rusisë. Ai tha se kufizimet në pagesat, logjistikën dhe sigurimet kanë qenë një pengesë për dërgesat e saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts