SHBA planifikon rikthimin e fluturimeve supersonike, ja kur do të nisin

SHBA

SHBA planifikon që nga 2029 të rikthejë fluturimet supersonike. 15 avionë supersonikë do të blejë Amerika në zbatim të këtij plani.

Fluturimet supersonike u mbyllĂ«n nĂ« vitin 2003 pasi kompanitĂ« ajrore tĂ« FrancĂ«s e BritanisĂ« u tĂ«hoqĂ«n nga ‘’Concorde’’.

Fluturime supersonike quhen të tilla pasio avioni fluturon me shpejtësi më të shpejtë se zëri, që do të thotë e tejkalon shpejtësinë e 1 mijë e 60 km/h.

(BalkanWeb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *