SHBA pranon sulmin me dron në Kabul, drejtuesit ushtarakë kërkojnë falje: Ishte një gabim, 10 viktimat nuk kishin asnjë lidhje me ISIS

SHBA ka pranuar sulmin me dron në Kabul pak para tërheqjes duke lënë të vdekur 10 persona të pafajshëm.

Një hetim zbuloi se greva e 29 gushtit vrau një punonjës të pafajshëm të ndihmës së bashku me nëntë anëtarë të familjes së tij, përfshirë shtatë fëmijë. Viktima më e re ishte vetëm dy vjeç. Inteligjenca amerikane kishte gjurmuar makinën e atij personi për tetë orë, duke besuar se ishte e lidhur me grupin terrorist IS-K. Sulmi ishte një nga aktet përfundimtare të ushtrisë amerikane në Afganistan, para përfundimit të operacionit ushtarak 20-vjeçar në vend.

Gjenerali Frank Mackenzie, kreu i Komandës Qendrore, tha se një sulm me dron pranë aeroportit të Kabulit pak para tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani kishte vrarë të paktën 10 persona, nga të cilët shtatë ishin fëmijë .

” Ishte një gabim dhe sinqerisht kërkoj falje, ” tha ai, duke shtuar se viktimat nuk përbënin një kërcënim të menjëhershëm për forcat amerikane në aeroport.

“Nuk kishte gjasa që makina dhe të vrarët të ishin të lidhur me Shtetin Islamik të Khorasan,” grupi xhihadist që vepronte në Afganistan, tha Mackenzie, kreu i forcave amerikane.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.