SHBA propozon legjislacionin për ndalimin e produkteve kineze

13:20 15/07/2021

Projekt-ligji pĂ«rfshin ndalimet e domateve, pambukut dhe disa produkteve tĂ« tjera nĂ« Xinjiang

Senati amerikan ka propozuar legjislacionin për të ndaluar importin e produkteve nga rajoni i Kinës Xinjiang.

Kjo është përpjekja e fundit në Uashington për të ndëshkuar Pekinin për atë që zyrtarët amerikanë thonë se po kryejnë gjenocid kundër ujgurëve dhe grupeve të tjera myslimane.

Kaluar me pĂ«lqimin unanim, masa bipartizane do tĂ« zhvendosĂ« barrĂ«n e provĂ«s tek importuesit. Rregulli aktual ndalon mallrat nĂ«se ka prova tĂ« arsyeshme tĂ« punĂ«s sĂ« detyruar. Projekt-ligji duhet gjithashtu tĂ« kalojĂ« DhomĂ«n e PĂ«rfaqĂ«suesve pĂ«rpara se tĂ« dĂ«rgohet nĂ« ShtĂ«pinĂ« e BardhĂ« qĂ« Presidenti Joe Biden tĂ« nĂ«nshkruajĂ« ligjin. 

Senatori Republikan Marco Rubio, i cili prezantoi legjislacionin me demokratin Jeff Merkley, i bĂ«ri thirrje DhomĂ«s qĂ« tĂ« veprojĂ« shpejt. Projekt-ligji do tĂ« shkojĂ« pĂ«rtej hapave tĂ« ndĂ«rmarrĂ« tashmĂ« pĂ«rfshirĂ« ndalimet e domateve Xinjiang, pambukut dhe disa produkteve tĂ« tjera .

Administrata e Biden ka rritur sanksionet dhe ka lĂ«shuar njĂ« paralajmĂ«rim kĂ«shillues pĂ«r bizneset se mund tĂ« ishin nĂ« shkelje tĂ« ligjit amerikan nĂ«se operacionet lidhen madje indirekt me rrjetet e mbikĂ«qyrjes nĂ« Xinjiang.

Kjo nuk është hera e parë që qeveria amerikane vë në shënjestër firmat kineze. Në vitin 2019, administrata Trump shtoi disa nga kompani të inteligjencës artificiale të Kinës në listën e saj të zezë ekonomike për trajtimin e saj ndaj pakicave myslimane.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.