SHBA raporton rastet e para të malaries në dekada

Pesë raste të malaries janë konfirmuar në Florida dhe Teksas, hera e parë që sëmundja potencialisht fatale e shkaktuar nga mushkonjat është marrë në nivel lokal në Shtetet e Bashkuara në 20 vjet, tha Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Katër rastet e Floridës, së bashku me një në Teksas, janë diagnostikuar në një periudhë prej dy muajsh.

Shteti i Floridës tha se rasti i tij i parë u diagnostikua më 26 maj në kontenë Sarasota, ndërsa zyrtarët në Teksas thanë më 23 qershor se një banor i Teksasit që punonte jashtë në Cameron County ishte diagnostikuar me sëmundjen.

CDC tha në një alarm të lëshuar të hënën se malaria konsiderohet një urgjencë mjekësore dhe se kushdo me simptoma duhet “të vlerësohet urgjentisht”.

Megjithatë, CDC tha se rreziku i malaries mbetet i ulët në Shtetet e Bashkuara dhe se shumica e rasteve fitohen kur njerëzit udhëtojnë jashtë vendit. Plot 95% e infeksioneve të malaries janë marrë në Afrikë, tha agjencia shëndetësore.

Malaria shkaktohet nga pesë lloje të një paraziti të bartur nga disa mushkonja femra. Simptomat përfshijnë ethe, të dridhura, dhimbje koke, dhimbje të muskujve dhe lodhje. Mund të shfaqen edhe  diarre dhe të vjella. Malaria mund të shkaktojë dëme kërcënuese për jetën, duke përfshirë dështimin e veshkave, krizat dhe koma.

Shteti i Floridës ka lëshuar një alarm për sëmundje të shkaktuar nga mushkonjat. Këmisha dhe pantallona me mëngë të gjata rekomandohen gjithashtu kur mushkonjat janë të pranishme.

Shteti i Teksasit ka lëshuar gjithashtu një alarm shëndetësor, duke këshilluar mjekët që të marrin në mënyrë rutinore një histori udhëtimi për të përcaktuar nëse një pacient me simptoma të malaries ka kaluar kohë jashtë dhe është pickuar nga mushkonjat në një zonë me aktivitet malarie.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts