SHBA reagon pas referendumit rus, Blinken: Nuk do e njohim kurrë aneksimin e territoreve ukrainase

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u zotua të martën se Perëndimi nuk do ta njohë kurrë aneksimin e territorit ukrainas nga Rusia, të cilin ai e quajti pjesë e një “skemë djallëzore” nga Moska.

“Ne dhe shumë vende të tjera kemi qenë tashmë të qartë. Ne nuk do ta njohim kurrë aneksimin e territorit ukrainas nga Rusia,” u tha Blinken gazetarëve ndërsa përfaqësuesit e Kremlinit filluan të pretendojnë fitoren.

Blinken përsëriti kërcënimin e Presidentit Joe Biden se Shtetet e Bashkuara “do të imponojnë kosto shtesë të shpejta dhe të rënda ndaj Rusisë” për të vazhduar me referendumet.

“Është e rëndësishme të mbani mend se çfarë po ndodh këtu. Rusia pushtoi Ukrainën, pushtoi territorin dhe është përfshirë në një skemë djallëzore në disa nga territoret që pushtoi ku ka zhvendosur popullsinë vendase,” tha ai.

Disa njerëz deportohen dhe të tjerë “thjesht zhduken”, tha Blinken. “Më pas ata i futin rusët me autobus, ata instalojnë qeveri kukull dhe ata përfshihen në referendum dhe manipulojnë, në çdo rast, rezultatin për të pretenduar më pas se territori i përket Rusisë,” tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts