SHBA: Rusia do tentojë të aneksojë rajonet lindore të Ukrainës

09:12 03/05/2022

Një zyrtar i lartë amerikan ka paralajmëruar se Rusia po përgatitet të mbajë votime për pavarësinë në territorin e pushtuar në Ukrainën lindore.

“Sipas raporteve më të fundit, ne besojmë se Rusia do të përpiqet të aneksojë Republikën Popullore të Donetskut dhe Republikën Popullore të Luhanskut në Rusi,” tha Michael Carpenter, ambasadori i SHBA në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë.

“Raportet thonë se Rusia planifikon të projektojë referendum pas anëtarësimit diku nga mesi i majit.”

“Pseudo referendumet” janë diçka për të cilën Presidenti Zelensky ka paralajmëruar në të kaluarën.

Në fillim të këtij viti, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi se po njihte pavarësinë e dy rajoneve separatiste./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.