SHBA sanksionon 3 kompani që lehtësuan shitjen e armëve mes Rusisë dhe Koresë së Veriut

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj tre personave juridikë të akuzuar se synojnë të lehtësojnë shitjet e armëve midis Koresë së Veriut dhe Rusisë, pavarësisht kufizimeve të Uashingtonit për mbështetjen për Moskën, tha Departamenti i Thesarit i SHBA-së.

Të tre entitetet janë të lidhura me një shtetas sllovak, Asot Mkrticev, i cili ka qenë nën sanksione nga Departamenti i Shtetit i SHBA që nga marsi për lejimin e shitjeve të armëve midis Phenianit dhe Moskës, tha Departamenti i Thesarit të mërkurën, një vit e gjysmë pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Departamenti i Thesarit tha se kishte “sanksionuar tre entitete të lidhura me një rrjet të shkatërrimit të sanksioneve që përpiqeshin të mbështesnin kontratat e armëve midis Rusisë dhe DPRK”.

“Ky veprim është pjesë e strategjisë së vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara për të identifikuar, ekspozuar dhe penguar aktorët e vendeve të treta që kërkojnë të mbështesin Luftën e Rusisë kundër Ukrainës ”, shtoi ai.

Kompanitë e shënjestruara nga sanksionet janë Versor, Verus dhe Defense Engineering. Mkrtichev është kryetar i Versor, themelues dhe pronar i Verus dhe drejtor i Inxhinierisë së Mbrojtjes, sipas Departamentit të Thesarit të SHBA.

Ai u sanksionua në mars nga SHBA nga fundi i vitit 2022 deri në fillim të 2023 së bashku “me zyrtarët e Koresë së Veriut për të siguruar më shumë se dy duzina lloje armësh dhe municionesh për Rusinë, në këmbim të një sërë produktesh, duke përfshirë lëndët e para dhe mallra, për Korenë e Veriut”, tha Uashingtoni në atë kohë.

Britania kishte njoftuar gjithashtu më 8 gusht sanksione kundër 25 personave, përfshirë Asot Mkrtichev, “për përfshirjen e tij në një përpjekje për marrëveshje për furnizimin me armë midis Koresë së Veriut dhe Rusisë”.

“Së bashku me aleatët dhe partnerët tanë, ne mbetemi të vendosur për të denoncuar dhe prishur tregtinë e armëve që është baza e luftës së ftohtë të Putinit në Ukrainë ”, tha në një deklaratë zëvendëssekretari i Thesarit, Brian Nielson.

Sipas sanksioneve, të gjitha pasuritë dhe interesat e tre kompanive që i nënshtrohen juridiksionit të SHBA-së do të bllokohen.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts