SHBA së shpejti do të shpallë një paketë të re ndihme për Ukrainën me vlerë mbi 2.3 miliardë dollarë

shba se shpejti do te shpalle nje pakete te re ndihme per ukrainen me vlere mbi 2 3 miliarde dollare
shba se shpejti do te shpalle nje pakete te re ndihme per ukrainen me vlere mbi 2 3 miliarde dollare

SHBA së shpejti do të shpallë një paketë të re ndihme për Ukrainën me vlerë më shumë se 2.3 miliardë dollarë, tha Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin .

Në një takim me homologun e tij ukrainas Rustem Umerov në Pentagon , Austin tha se paketa do të përfshijë artikuj të tillë si armët antitank dhe interceptorët e mbrojtjes ajrore.

Austin dhe Umerov pritet të diskutojnë bashkëpunimin dypalësh të mbrojtjes, çështjet e sigurisë rajonale dhe mënyrat për të forcuar partneritetin e mbrojtjes SHBA-Ukrainë gjatë takimit, i cili vjen përpara samitit të NATO-s javën e ardhshme në Uashington, DC.

Më parë, Ukraina tha se pret të bëjë përparim në ofertën e anëtarësimit në NATO në samitin, të caktuar për 9-11 korrik.

Nën Presidentin Biden, SHBA-ja ka dhënë më shumë se 51.9 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë për Ukrainën duke përfshirë më shumë se 51.2 miliardë dollarë që nga fillimi i “pushtimit të paprovokuar” të Rusisë më 24 shkurt 2022, sipas Pentagonit.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts