SHBA shton trupat në Gjermani

09:45 17/04/2021

SHBA nuk i pakësojnë, por i shtojnë trupat e përhershme në Gjermani, megjithë vëmendjen ndaj Azisë. Gjermania përfiton sërish nga gjeopolitika, këtë herë sepse nuk është në vijën e parë të frontit, shkruan Auron Dodi.

Ishte Berlini, jo kryeqyteti i ndonjĂ« vendi tjetĂ«r ku ndaloi pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« EvropĂ« ministri i ri amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin. NĂ« Berlin, ai qĂ«ndroi madje para se tĂ« vizitonte NATO-n, nĂ« Bruksel. Mbi tĂ« gjitha Austin solli nĂ« Gjermani njĂ« lajm tĂ« vlerĂ«suar: administrata Biden jo vetĂ«m qĂ« e ndaloivendimin e paraardhĂ«sit Trump pĂ«r tĂ« tĂ«rhequrnjĂ« tĂ« tretĂ«n e ushtarĂ«ve amerikanĂ« tĂ« stacionuar nĂ« Gjermani. Pra “tĂ«rheqja u ndĂ«rpre”, siç u shpreh Austin.

Por Bideni madje e ktheu nĂ« tĂ« kundĂ«rtĂ«n vendimin e Trumpit. Austin njoftoi tĂ« martĂ«n (13.04.) nĂ« Berlin se SHBA do tĂ« stacionojnĂ« edhe 500 ushtarĂ« tĂ« tjerĂ« “nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« pĂ«rhershme” nĂ« Gjermani. Stacionimi do tĂ« bĂ«het qĂ« kĂ«tĂ« vjeshtĂ« nĂ« zonĂ«n e Wiesbadenit, nĂ« jugperĂ«ndim tĂ« GjermanisĂ«.  Me kĂ«tĂ«, numri i pĂ«rgjithshĂ«m i trupave amerikane nĂ« Gjermani arrin nĂ« 35.000 vetĂ«.

Annegret Kramp-Karrenbauer dhe Lloyd Austin (13.04.2021) Joe Bideni bĂ«n me kĂ«tĂ« njĂ« hap konkret pĂ«r riparimin e marrĂ«dhĂ«nieveme GjermaninĂ«, tĂ« dĂ«mtuara nga paraardhĂ«si i tij nĂ« post, Donald Trump.

Midis Azisë dhe Evropës: SHBA forcojnë praninë në Gjermani

Në një kohë kur vitet e fundit politika e jashtme e SHBA është përqendruar më fort në Azi, administrata e re po bën tani në Evropë një hap në mbështetje të NATO-s, në mbështetje të Gjermanisë. Stacionimin e trupave amerikane në Gjermani Lloyd Austin e quajti të mirë „për SHBA dhe për NATO-n”.

Ministri amerikan i Mbrojtjes tha në Berlin se Gjermania “do të vazhdojë të jetë një partner i rëndësishëm i sigurisë dhe ekonomik për Shtetet e Bashkuara në vitet e ardhshme” për shkak të „dinamikës globale në ndryshim” dhe një “mjedisi të vështirë të sigurisë”. Më tej ai tha se “forcimi i marrëdhënieve tona me Gjermaninë ka përparësi të lartë, për administratën Biden/Harris”.

Elementët e karrierës personale i dhanë nota të përzemërta fjalëve të ministrit amerikan të Mbrojtes në Berlin. Lloyd Austin, që sot është gjeneral në pension tha se ruan kujtimet më të mira për njerëzit dhe kulturën gjermane, nga koha kur ka shërbyer vetë si nëntoger, te trupat amerikane në Gjermani.

NjĂ«kohĂ«sisht, nĂ« vendimin e fundit amerikan pĂ«r shtimin e trupave nĂ« Gjermani disa vĂ«zhgues nĂ« Gjermani duan tĂ« shohin njĂ« rikthim tĂ« frymĂ«s sĂ« LuftĂ«s sĂ« FtohtĂ«. E freskĂ«t Ă«shtĂ« nĂ« kujtesĂ«n kolektive nĂ« Gjermani koha kur Gjermania ishte nĂ« vijĂ«n e parĂ« tĂ« frontit pĂ«rballĂ« bllokut komunist. Dhe kur forcohej nga aleatĂ«t nĂ« mbrojtje tĂ« PerĂ«ndimit.

Por sot, zhvillimet gjeopolitike duket se po e favorizojnë Gjermaninë pikërisht sepse nuk është më në vijën e parë të frontit. Megjithë këmbënguljen e Polonisë, Trumpi nuk stacionoi masivisht trupa amerikane atje: pamja e konfrontimit me rusët në Poloni do të ishte direkte.

Dinamika globale në ndryshim dhe Rusia

Ministri amerikan i Mbrojtjes mbajti qëndrim të mbuluar kur e pyetën në konferencën e shtypit në Berlin, nëse forcimi i pranisë në Gjermani ka të bëjë me veprimet e Rusisë.

Ai tha se vendimi Ă«shtĂ« njĂ« mesazh pĂ«r NATO-n, “se ne e mbĂ«shtesin NATO-n nĂ« pĂ«rmasat mĂ« tĂ« gjera”. Dhe se “mĂ« e rĂ«ndĂ«sishmja, ne e vlerĂ«sojmĂ« marrĂ«dhĂ«nien tonĂ« me partneren tonĂ« kĂ«tu, Gjermaninë”.

Por këto fjalë dhe roli që u përshkroi ai trupave shtesë amerikane në Gjermani flasin për vëmendje amerikane ndaj Rusisë. Austin tha se me forcat e reja përmirësohen aftësitë për parandalim të konfliktit. “Dhe në rast nevoje, aftësia jonë për të luftuar dhe fituar.” Me to shtohen kapacitetet për aftësi luftarake kibernetike dhe elektronike.

SidoqoftĂ«, nĂ« 50 vitet e fundit, amerikanĂ«t kanĂ« bĂ«rĂ« investime tĂ« mĂ«dha ushtarake nĂ« Gjermani. Kryesisht nĂ« landet federale jugore tĂ« BavarisĂ« dhe tĂ« Baden-Vyrttembergut si dhe tĂ« Rajnland-Pfalcit. NĂ« bazĂ«n ajrore tĂ« Shpangdalemit (Spangdahlem) dhe nĂ« Ramshtajn (Ramstein), nĂ« Rajnland-Pfalc amerikanĂ«t kanĂ« stacionuar madje njĂ« arsenal armĂ«sh bĂ«rthamore. Dhe nĂ« janar 2020, para vendimit (tani tĂ« anuluar) tĂ« Trumpit pĂ«r tĂ«rheqje, amerikanĂ«t sapo nisĂ«n modernizimin e atyre bazave, me njĂ« investim prej gati gjysmĂ« miliarde dollarĂ«sh (425 milionĂ« dollarĂ«).

“Nordstream 2 nuk duhet të na pengojë marrëdhënien me Gjermaninë”

Edhe administrata Biden e kundĂ«rshton qartĂ« gazsjellĂ«sin Nordstream2, qĂ« do tĂ« sjellĂ« gaz nga Rusia nĂ« Gjermani e EvropĂ«. Por ajo mban njĂ« qĂ«ndrim mĂ« pragmatik se parardhĂ«sja. Ministri Austin tha pĂ«r Nordstream 2 se “ne kemi shprehur kundĂ«rshtimin tonĂ« ndaj kĂ«saj marrĂ«veshjeje dhe ndikimit qĂ« do t’i japĂ« ajo nĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« RusisĂ«. Por ne nuk do ta lejojmĂ« atĂ« çështje tĂ« pengojĂ« njĂ« marrĂ«dhĂ«nie tĂ« jashtĂ«zakonshme, qĂ« kemi me shtetin e Gjermanisë”.

Kurse ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer qe skeptike nëse do të sillte gjë pezullimi i ndërtimit të gazsjellësit, i cili tani është në kilometrat e fundit. Megjithatë ajo tha se sa gaz do të kalojë përmes tubacionit, kjo duhet të varet gjithashtu nga sjellja e Rusisë.

Vlerësime amerikane për investimet ushtarake të Gjermanisë

Administrata Biden i pĂ«rmbahet kĂ«rkesĂ«s qĂ« edhe Gjermania tĂ« investojĂ« pĂ«r mbrojtjen dy pĂ«rqind tĂ« produktit tĂ« brendshĂ«m bruto. Po edhe qeveria gjermane e ka kĂ«tĂ« synim. Ministrja e Mbrojtjes, Kramp-Karrenbauer tha se “ne investojmĂ« me synim tĂ« caktuar dhe i ofrojmĂ« aftĂ«sitĂ« tona”.  KĂ«shtu vetĂ«m kĂ«tĂ« vit buxhetor, Gjermania po investon pĂ«r ushtrinĂ« 2.5 miliardĂ« euro mĂ« shumĂ«, tĂ« paparashikuara.

Që nga viti 2014 shpenzimet gjermane për mbrojtjen janë shtuar me 57 përqind.

Gjermania do të luajë rol drejtues qëndror dhe me disa brigada moderne, në Very High Readiness Joint Taskforce, në trupën e ndërhyrjes së shpejtë të NATO-s. Në gjashtëmujorin e dytë, të këtij viti, Gjermania do të dërgojë edhe fregatën Bayern në rajonin e Indo-Paqësorit. Për të gjitha këto falenderoi në Berlin edhe ministri amerikan i Mbrojtjes.

Hapi amerikan për rigjallërimin e marrëdhënieve me Gjermaninë, të dëmtuara nën administratën Trump, vjen në kohën e duhur. Ftohja e skajshme e nisur nga Trumpi i nxiti gjermanët të mendojnë më seriozisht për sigurinë e tyre, duke shtuar masivisht investimet ushtarake.

Por paralelisht ajo nxiti njĂ« frymĂ« tĂ« thellĂ« mosbesimi antiamerikane nĂ« Gjermani, tĂ« tillĂ« sa pritej qĂ« marrĂ«dhĂ«niet me SHBA tĂ« shfrytĂ«zoheshin si temĂ« elektorale kĂ«tĂ« vjeshtĂ«. NĂ« botĂ«n e sotme dinamike SHBA nuk mund tĂ« jenĂ« tĂ« interesuara tĂ« humbasin aleaten e tyre mĂ« tĂ« sigurtĂ« nĂ« EvropĂ«, fuqinĂ« kryesore ekonomike tĂ« EvropĂ«s. Nga fillimi i ri nĂ« marrĂ«dhĂ«niet SHBA-Gjermani pĂ«rfitojnĂ« tĂ« dyja palĂ«t./DW

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.