SHBA, shumë dhunë në rrugë, shtetrrethim për adoleshentët në Maryland

shba shume dhune ne rruge shtetrrethim per adoleshentet ne maryland
shba shume dhune ne rruge shtetrrethim per adoleshentet ne maryland

Pas një vale dhune që shpërtheu gjatë muajit të kaluar, një qark në Maryland afër Uashingtoni ka vendosur shtetrrethim për t’i mbajtur të rinjtë në shtëpi. Kryetari i Princi George, Angela Alsobrooks, njoftoi masën pas një fundjave në të cilat të paktën katër persona u vranë me armë zjarri, përfshirë një 15-vjeçar.

“Policia vijon arrestimin e të njëjtëve të mitur”, tha drejtuesi i qarkut të Princit George. Ora policore do të hyjë në fuqi nga fundjava e ardhshme dhe do të zgjasë të paktën 30 ditë.

Sipas masës së re, shpjegoi Alsobrooks, fëmijët nën moshën 17 vjeç nuk do të mund të jenë në rrugë nga ora 22:00 deri në 5:00 nga e diela deri të enjten dhe nga ora 23:59 deri në 5 të mëngjesit në mëngjes të premten dhe të shtunën. Mosrespektimi i shtetrrethimit do të sjellë gjobë.

Drejtuesi i qarkut vuri në dukje se në territor janë regjistruar mbi 350 vjedhje makinash, që nga fillimi i vitit 2022, kundrejt 91 në 2019. “Policia vijon arrestimin e të miturve, të cilët në këtë moment duhet të përgjigjen për veprimet e tyre”, tha ai
Në gusht, 24 vrasje u regjistruan në Prince George County dhe të dielën u regjistrua edhe plagosja e
një foshnjeje 18-muajshe, e cila mbijetoi me plagë kritike, pasi u përfshi në një të shtëna me armë.

Autoritetet po punojnë ende për zgjidhjen e problemit edhe nëpërmjet nismave të tjera, që nga financimi i programeve të shëndetit mendor në shkolla, tek stimujt për punë sezonale në muajt e verës. “Shtetrrethimi është vetëm një nga mjetet që kemi në dispozicion, por nuk mund të rrimë dhe të presim”, tha ai.

(Tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts