SHBA, stresi i lidhur me punën kërcënon sigurinë e mësuesve

Sipas një studimi të ri nga Korporata Rand, një think-tank amerikan, stresi i lidhur me punën kërcënon sigurinë e mësuesve në SHBA.

Studimi i ‘Mësuesve të Shtetit 2021’ i kryer në janar dhe shkurt të vitit 2021 thekson se derisa mësimdhënia ishte një profesion stresues edhe para koronavirusit të ri (COVID-19), ai është bërë edhe më stresues gjatë pandemisë.

Mësuesit janë duke ecur drejt një teknologjie të panjohur duke balancuar mënyra të shumta të mësimdhënies dhe kanë shqetësime në lidhje me kthimin në udhëzimet personale. Përveç kësaj, shumë mësues janë duke u kujdesur për fëmijët e tyre ndërsa japin mësim”, thuhet në studimin e publikuar në fillim të kësaj jave.

Një në katër mësues janë duke konsideruar të lënë punën e tyre në fund të vitit akademik 2020-21, më shumë sesa në një vit tipik para-pandemisë dhe një normë më e lartë sesa të rriturit e punësuar në shkallë vendi, thuhet më tej.

“Mësuesit kishin më shumë gjasa të raportonin përjetim të shpeshtë të stresit në lidhje me punën dhe simptoma të depresionit sesa popullata e përgjithshme”, thuhet në raport, duke theksuar se mësuesit me ngjyrë “veçanërisht kanë gjasa” të planifikojnë largimin.

Ndërsa mënyra e instruksionit dhe shëndeti janë faktorët më të lartë të stresit për mësuesit, arsyet e tjera të zakonshme për të lënë mësimdhënien përfshijnë kushtet stresuese të punës dhe rritjen e përgjegjësive personale.

Problemet teknike gjatë mësimit në distancë ishin gjithashtu të lidhura me stresin e lidhur me punën, simptomat e depresionit dhe stërlodhjen.

Studimi rekomandoi që shkollat të zbatojnë masa zbutëse të COVID-19 për të lejuar mësuesit të përqendrohen tek instruksionet, mbledhjen e të dhënave për kushtet e punës dhe mirëqenien e mësuesve në një nivel shtetëror dhe qarku, si dhe sigurimin e tyre të shëndetit mendor dhe mbështetjes shëndetësore.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.