“SHBA-të kanë ekspozuar veten”, Rusia akuza Perëndimit për sulmin në Moskë: U përpoqën të mbulojnë Ukrainën, nuk kërkuan hetime

shba te kane ekspozuar veten rusia akuza perendimit per sulmin ne moske u perpoqen te mbulojne ukrainen nuk kerkuan hetime
shba te kane ekspozuar veten rusia akuza perendimit per sulmin ne moske u perpoqen te mbulojne ukrainen nuk kerkuan hetime

SHBA po mbulon Ukrainën duke mohuar se Kievi ishte i përfshirë në të shtënat vdekjeprurëse në Moskë javën e kaluar, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova.

Sipas presidentit rus Vladimir Putin agresorët u kapën duke ikur “drejt Ukrainës, ku, sipas të dhënave paraprake, ishte përgatitur një dritare për të kaluar kufirin”.

Ndërkohë, SHBA këmbënguli se terroristët e Shtetit Islamik (IS, dikur ISIS) janë fajtorët për të shtënat, duke thënë se nuk ka asnjë tregues se Kievi kishte ndonjë lidhje me të. Ukraina gjithashtu ka mohuar çdo përfshirje.

Duke komentuar pozicionin e Perëndimit, Zakharova tha në një intervistë me RIA Novosti të mërkurën se “Uashingtoni e ka ekspozuar veten”.

“Ata filluan të qajnë, duke mos bërë thirrje për hetim, por duke u mbuluar për Ukrainën. Paragjykimi dhe përfshirja e tyre në këtë çështje është evidente”, tha ajo.

Ajo pretendoi se nëse Kievi nuk do të ishte përfshirë në të vërtetë në sulm, reagimi i parë i Uashingtonit do të kishte qenë të theksonte nevojën për një hetim.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts