SHBA, të paktën 26 viktima si pasojë e uraganit Ida në Luiziana

Uragani Ida, i cili goditi shtetin Luiziana të SHBA-së ka shkaktuar vdekjen e të paktën 26 personave, njoftoi Departamenti i Shëndetit në Luiziana.

Midis 30 gushtit dhe 6 shtatorit janë raportuar 11 të vdekur në New Orleans, njoftoi Zyra e hetuesisë të bashkisë, thuhet në deklaratën e Departamentit.

Nëntë nga viktimat, të cilët ishin të moshuar vdiqën nga “nxehtësia e tepërt gjatë ndërprerjes së zgjatur të energjisë” ndërsa dy të tjerë humbën jetën për shkak të helmimit nga monoksidi i karbonit.

Mosha e viktimave varion nga 24 deri në 79 vjeç.

Uragani Ida arriti në brigjet e Luizianës më 29 gusht si një uragan shkatërrues i kategorisë 4, duke sjellë me vete përmbytje masive dhe dëme që shkatërruan zona të gjera të shtetit. Një milion njerëz mbetën pa energji elektrike.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden vizitoi Luizianën të premten dhe pa nga afër dëmet atje dhe u takua me të mbijetuarit.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com