SHBA, të shtëna me armë në parkingun e një qendre tregtare në Illinois, 1 i vdekur dhe 22 të plagosur

shba te shtena me arme ne parkingun e nje qendre tregtare ne illinois 1 i vdekur dhe 22 te plagosur

Të paktën 22 persona u plagosën dhe një person u vra nga të shtënat me armë gjatë natës në Illinois, në një festë paqësore të qershorit që u kthye në vdekjeprurëse, thotë policia.

Një numër i panjohur i të dyshuarve qëlluan disa fishekë nga armë të shumta drejt turmës së madhe të njerëzve të mbledhur për të festuar, sipas një deklarate nga Zyra e Sherifit të Qarkut DuPage.

Disa të tjerë u plagosën në kaos ndërsa njerëzit u përpoqën të largoheshin nga zona dhe viktimat po trajtohen në spitalet në zonë, tha zyra e sherifit.

Asnjë i dyshuar nuk është në paraburgim, tha policia.
Të shtënat ndodhën rreth orës 12:30 të mëngjesit në një parking në Willowbrook, rreth 21 milje në perëndim të Çikagos.

Një grup i madh njerëzish u mblodhën për festën rreth orës 18:00 të shtunën, dhe policia ishte në vend për të monitoruar ngjarjen, tha zyra e sherifit.

Oficerët u thirrën rreth orës 12:25 të mëngjesit për t’iu përgjigjur një telefonate 911 që raportonte një përleshje aty pranë.

“Ndërsa policët u përgjigjën, ata dëgjuan të shtëna armësh dhe u kthyen menjëherë në vendin e grumbullimit”, tha zyra e sherifit.

Dëshmitarët thanë se parkingu ishte ende i mbushur me njerëz kur u dëgjuan të shtënat dhe skena u bë kaotike. Disa njerëz filluan të vrapojnë.

Markeshia Avery, e cila ishte aty në momentin e të shtënave, tha se ajo ra në tokë.

“Ne ramë në tokë. Ata thjesht vazhduan”, u tha Avery gazetarëve në vendngjarje. “Pas kësaj, ne u shpërndamë dhe thjesht filluam të përpiqeshim të kontrollonim të gjithë ata që njihnim.”

Disa nga të plagosurit u transportuan në spitale me ambulancë dhe të tjerët hynë brenda, u tha gazetarëve të dielën zëvendës sherifi i qarkut DuPage, Eric Swanson.

Të paktën 12 ambulanca u përgjigjën në vendngjarje, tha Ostrander, shefi i batalionit të Distriktit të Mbrojtjes nga Zjarri Tri-Shtetëror.

Dhjetë pacientë u transportuan në katër spitale me lëndime të ndryshme dhe dy persona ishin në gjendje kritike, tha më herët Joe Ostrander.

Motivi pas të shtënave është i paqartë dhe është ende një hetim aktiv, tha Swanson.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts