SHBA tërheq mbrojtjen nga raketat në Arabinë Saudite pas sulmeve në Jemen

Shtetet e Bashkuara kanë hequr sistemin e tyre më të avancuar të mbrojtjes nga raketat  nga Arabia Saudite edhe pse mbretëria u përball me sulme ajrore të vazhdueshme nga rebelët Houthi të Jemenit.

Rivendosja e mbrojtjeve nga Baza Ajrore e Princit Sultan jashtë Riadit erdhi ndërsa vendet arabe të Gjirit shikuan me nervozizëm tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani, përfshirë evakuimet e tyre të minutës së fundit nga aeroporti ndërkombëtar i rrethuar i Kabulit.

Ndërsa dhjetëra mijëra forca amerikane mbeten përtej Gadishullit Arabik si kundërpeshë ndaj Iranit, kombet arabe të Gjirit shqetësohen për planet e ardhshme të SHBA -së pasi ushtria e saj percepton një kërcënim në rritje në Azi që kërkon ato mbrojtje raketore.

Tensionet mbeten të larta ndërsa negociatat duken të bllokuara në Vjenë mbi marrëveshjen bërthamore të rrëzuar të Iranit me fuqitë botërore, duke rritur rrezikun e konfrontimeve të ardhshme në rajon.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.