SHBA: Testimi i raketës së re ruse balistike ndërkontinentale nuk është kërcënim

20:31 20/04/2022

Pas lajmit të Ministrisë Ruse të Mbrojtjes se ka testuar raketën e re balistike ndërkontinentale Sarmat, ka reaguar dhe Pentagoni.

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby ka thënë se nuk është një kërcënim për SHBA-në dhe aleatët e saj, pasi Moska e njoftoi siç duhet Uashingtonin për testimin sipas detyrimeve të traktatit bërthamor.

“Nuk ishte një surprizë,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Pentagonit John Kirby.

Më herët, Putin tha se raketa e re Sarmat e aftë për të goditur objektiva me rreze të gjatë ishte ushqim për mendjen për ata që përpiqen të kërcënojnë Rusinë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *