SHBA teston raketën e re hipersonike që udhëton 5 herë më shpejt se zëri

Ushtria amerikane bëri me dije se testoi me sukses një raketë të re moderne hipersonike që udhëton 5 herë më shpejt se shpejtësia e zërit.

Sipas Pentagonit, testi u krye javë e kaluar dhe ishte i pari i llojit të tij për Armët Hipersonike që prej vitit 2013.

Raketa e ndërtuar nga kompania Raytheon, u lëshua nga një avion përpara se të ndizte motorët e saj “Northrop Grumman”. Ky motor punon duke kompresuar ajrin që hyn me karburant hidrokarburesh, për të arritur një shpejtësi deri në 1700 metra për sekondë, ose e thënë ndryshe 5 herë më shumë se shpejtësia e zërit.

Sipas ekspertëve SHBA, Rusia dhe Kina kanë programet më të zgjeruara të raketave hipersonike, me dy vendet e fundit që janë disa hapa më para.

Në maj, Rusia testoi tre raketa hipersonike ‘Satan 2’, që mendohet se mund të “fshijnë” nga harta zonat me madhësinë e Anglisë dhe Uellsit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *