SHBA vendos sanksione ndaj Vladimir Putin dhe Sergei Lavrov

22:06 25/02/2022

ShtĂ«pia e BardhĂ« ka njoftuar planet e SHBA-sĂ« pĂ«r t’iu bashkuar Bashkimit Evropian dhe BritanisĂ« sĂ« Madhe nĂ« vendosjen e sanksioneve tĂ« Presidentit rus Vladimir Putin dhe Ministrit tĂ« JashtĂ«m Sergei Lavrov.

NĂ« njĂ« komunikim me gazetarĂ«t, sekretarja e shtypit e ShtĂ«pisĂ« sĂ« BardhĂ« Jen Psaki tha se SHBA, “nĂ« pĂ«rputhje me vendimin e aleatĂ«ve tanĂ« evropianĂ«â€, do tĂ« vendosĂ« sanksione ndaj Putinin, Lavrovin dhe “anĂ«tarĂ«t e tjerĂ« tĂ« ekipit rus tĂ« sigurisĂ« kombĂ«tare”.

Ndërsa sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së ndaj Putinit dhe Lavrovit do të sjellin një ngrirje të aseteve, jo ndalime udhëtimi, zonja Psaki u thotë gazetarëve se masat e SHBA do të përfshijnë një ndalim udhëtimi.

Psaki thotë se detaje më specifike mbi sanksionet do të publikohen më vonë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.