SHBA vendos sanksione ndaj zyrtarëve të Nikaraguas, duke përmendur zgjedhjet si “të rreme”

Shtetet e Bashkuara vendosën të hënën sanksione ndaj nëntë zyrtarëve të Nikaraguas dhe Ministrisë Publike të Nikaraguas, duke përmendur “zgjedhjet e rreme kombëtare të orkestruara nga presidenti Daniel Ortega” dhe zëvendëspresidenti i tij Rosario Murillo.

“Regjimi i Ortega-s po përdor ligje dhe institucione për të arrestuar anëtarët e opozitës politike dhe për të privuar Nikaraguanët nga e drejta e votës”, tha drejtori i Zyrës së Kontrollit të Pasurive të Huaja Andrea M Gacki në një deklaratë të postuar në faqen e internetit të Departamentit të Thesarit të SHBA-së. “Shtetet e Bashkuara po i dërgojnë një mesazh të qartë Presidentit Ortega, Zëvendës Presidentit Murillo dhe rrethit të tyre të ngushtë se ne qëndrojmë me popullin e Nikaraguas në thirrjet e tyre për reforma dhe kthim në demokraci”.

Thesari tha se rreth 40 figura të opozitës, përfshirë shtatë kandidatë të mundshëm presidencialë, u arrestuan dhe u burgosën në prag të zgjedhjeve të 7 nëntorit, ku Ortega u rizgjodh për një mandat të katërt radhazi.

Administrata Biden e akuzoi atë se ishte “përgjegjëse ose bashkëpunëtore në” arrestimet e politikanëve të opozitës që donin të kandidonin për president.

Midis nëntë zyrtarëve të vendosur në listën e zezë nga SHBA të hënën ishte zëvendësministri i Financave dhe Kredive Publike i Nikaraguas, Jose Adrian Chavarria, Ministri i Energjisë dhe Minierave Salvador Mansell Castrillo dhe Mohamed Farrara Lashtar, ambasador i Nikaraguas në Algjeri, Egjipt, Jordani, Kuvajt, Katar, Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Të premten, Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Shteteve Amerikane votoi në favor të një rezolute që deklaronte se “zgjedhjet e 7 nëntorit në Nikaragua nuk ishin të lira, të drejta apo transparente dhe nuk kishin legjitimitet demokratik”. Rreth 25 anëtarë votuan në favor të rezolutës, shtatë shtete abstenuan, një u llogarit si i munguar dhe vetëm një, vetë Nikaragua  votoi kundër rezolutës.

Gjithashtu të premten, presidenti i SHBA Joe Biden nënshkroi në ligj një projekt-ligj që kërkon më shumë sanksione ndaj qeverisë së Ortega.

Veprimet e së hënës ngrijnë të gjitha asetet amerikane të atyre që ishin në listën e zezë dhe i pengojnë amerikanët të bëjnë biznes me ta.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.