SHBA vendos sanksione të reja ndaj Iranit

19:48 30/10/2021

Irani: Joe Biden po ndjek shembullin e Donald Trump

Administrata  e presidentit amerikan Joe Biden ka shpallur  sanksione tĂ« reja ndaj Iranit pĂ«r shkak tĂ« furnizimeve me dronĂ« dhe pajisje tjera tĂ« grupeve kryengritĂ«se qĂ« i mbĂ«shtet nĂ« Irak, Liban, Jemen dhe Etiopi.

Njoftimi për sanksionet është bërë nga Departamenti i Thesarit në SHBA, i cili ka thënë se përhapja e këtyre mjeteve nga Irani kërcënon paqen dhe stabilitetin ndërkombëtar.

“Garda Revulucionare e Iranit  ka pĂ«rdorur dhe pĂ«rhapur dronĂ«t, pĂ«rmes tĂ« cilĂ«ve janĂ« bĂ«rĂ« edhe sulmet ndaj forcave tĂ« SHBA-sĂ« dhe anijeve ndĂ«rkombĂ«tare”, thuhet nĂ« njĂ« deklaratĂ« tĂ« lĂ«shuar nga Departamenti i Shtetit.

Sanksionet përfshijnë bllokimin e pasurisë në Shtetet e Bashkuara të individëve dhe subjekteve tjera. Pastaj masa u ndalon amerikanëve të kryejnë transaksione biznesi me këto subjekte ndërsa ata që bashkëpunojnë me këta individë apo kompani përballen me ndëshkime të mundshme.

Irani i ka dĂ«nuar  sanksionet duke thĂ«nĂ« se vendosja e sanksioneve tĂ« reja Ă«shtĂ« njĂ« shenjĂ« e sjelljes kontradiktore tĂ« ShtĂ«pisĂ« sĂ« BardhĂ«. ZĂ«dhĂ«nĂ«si i MinistrisĂ« sĂ« Jashtme Saeed Khatibzadeh, e quajti “ironike” faktin qĂ« qeveria amerikane po pretendon ti kthehet marrĂ«veshjes bĂ«rthamore por tani po ndjek shembullin e ish-Presidentit Donald  Trump nĂ« vazhdimin e sanksioneve dhe po dĂ«rgon mesazhin se SHBA  nuk Ă«shtĂ« e besueshme.

Marrëveshja mes fuqive botërore dhe Iranit e arritur në vitin 2015 kufizonte programin bërthamor të Iranit në këmbim të lehtësimin të sanksioneve ndërkombëtare. Shtetet e Bashkuara u tërhoqën më 2018 nga kjo marrëveshje dhe vendosën sanksione të ashpra ndaj Iranit. Në anën tjetër Teherani filloi me shkeljen e kushteve të marrëveshjes.

Klan News

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *