SHBA zotohet të ndihmojë Ukrainën, Biden ofron sistemet e avancuara të mbrojtjes pas sulmeve ruse

Presidenti Joe Biden foli me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky të hënën pas një përmbytjesh raketash ruse në shënjestër qytetet anembanë Ukrainës, duke dënuar sulmet dhe duke u zotuar për vazhdimin e ndihmës amerikane për sigurinë “përfshirë sistemet e avancuara të mbrojtjes ajrore”.

Gjatë telefonatës, thuhet në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë, Biden “shprehte dënimin e tij për sulmet raketore të Rusisë në të gjithë Ukrainën, përfshirë në Kiev, dhe përcolli ngushëllimet e tij për të dashurit e atyre që u vranë dhe u plagosën në këto sulme të pakuptimta. Presidenti Biden u zotua të vazhdojë t’i ofrojë Ukrainës mbështetjen e nevojshme për t’u mbrojtur, duke përfshirë sistemet e avancuara të mbrojtjes ajrore.

Shtëpia e Bardhë nuk specifikoi se cilat sisteme të mbrojtjes ajrore Biden diskutoi me Zelensky, por Shtetet e Bashkuara u zotuan më parë t’i ofrojnë Ukrainës Sistemet Kombëtare të Raketave të Avancuara Sipërfaqja-Ajr. NASAMS do të ishte në gjendje të angazhohej me raketa lundrimi ruse.

Biden, thuhej në deklaratë, “theksoi gjithashtu angazhimin e tij të vazhdueshëm me aleatët dhe partnerët për të vazhduar imponimin e kostove ndaj Rusisë, duke e mbajtur Rusinë përgjegjëse për krimet dhe mizoritë e saj të luftës dhe duke i ofruar Ukrainës ndihmë për sigurinë, ekonomike dhe humanitare”.

I pyetur nëse sulmet e 24 orëve të fundit do të ndryshonin llogaritjen për atë që SHBA do të konsideronte t’i ofronte Ukrainës, një zyrtar i lartë i administratës tha se nuk kishin njoftime për të bërë në këtë front, por se SHBA do të vazhdojë të ndihmojë për t’i ofruar Ukrainës me dhe sistemet e mbrojtjes ajrore me rreze të gjatë, siç ka ndodhur në të kaluarën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts