Shefi i bankës qendrore të Libanit mohon keqpërdorimin e fondeve publike

Guvernatori i Bankës Qendrore të Libanit Riad Salameh mohoi të mërkurën akuzat e medias se ai transferoi fonde publike në një kompani në pronësi të vëllait të tij.

Salameh tha në një deklaratë se “asnjë qindarkë e vetme” nuk është marrë nga fondet publike për t’i paguar tarifat dhe komisionet kompanisë së vëllait të tij Forry Associates Ltd, një firmë transaksionet dhe investimet e së cilës kanë qenë në fokus të raporteve të mediave.

Salameh tha se kundërshtarët e tij kishin shpërndarë informacionin e rremë.

Ai tha se burimi i pasurisë së tij ishte “i qartë dhe i dokumentuar”, pasi ai kishte qenë një bankier i suksesshëm në Merrill Lynch për rreth 20 vjet dhe kishte të ardhura vjetore  rreth 2 milionë dollarë amerikanë përpara se të largohej nga ajo kompani në 1993.

Salameh kohët e fundit u vu nën kritika të rënda pas rënies së paundit libanez. Ai u akuzua se kishte pasuruar veten dhe rrethin e tij të ngushtë gjatë viteve të korrupsionit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com