Shefi i mbrojtjes turke takon homologun e tij në Rumani

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, ka realizuar një vizitë në Rumani, ku u takua me homologun e tij rumun, Nicolae Ionel Ciuca.

Pas një vizite në ambasadën turke në Bukuresht, ministri Akar vazhdoi drejt Ministrisë së Mbrojtjes së Rumanisë, ku u prit me një ceremoni ushtarake para takimit me ministrin Ciuca.

Akar dhe Ciuca diskutuan çështjet dypalëshe dhe rajonale në lidhje me sigurinë dhe mbrojtjen, si dhe bashkëpunimin në industrinë e mbrojtjes.

Sipas burimeve nga Ministria e Mbrojtjes e Turqisë, gjatë takimit Akar theksoi se Rumania është një aleat i rëndësishëm dhe se të dy vendet kanë punuar së bashku në shumë misione të NATO-s.

Ai po ashtu theksoi rĂ«ndĂ«sinĂ« e mbajtjes sĂ« Detit tĂ« Zi si njĂ« “det paqeje”.

Akar po ashtu vizitoi memorialin e dëshmorëve të 935 ushtarëve turq që humbën jetën gjatë Luftës së Parë Botërore, ku gjatë vizitës u shoqërua nga ministri Ciuca.

Ministri turk vizitoi edhe Divizionin Shumëkombësh Juglindor të NATO-s, ku u takua me ushtarët turq në detyrë.//AA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.