Shefi i NATO-s dënon vendimin e Rusisë për të pezulluar marrëveshjen e grurit pavarësisht përpjekjeve të Turqisë

Shefi i NATO-s dënoi vendimin e Rusisë për t’u tërhequr nga marrëveshja e grurit të Detit të Zi, pavarësisht përpjekjeve të Turqisë për të ndërmjetësuar.

“Unë dënoj vendimin e njëanshëm të Rusisë për t’u tërhequr nga Iniciativa e Kokrrave të Detit të Zi, pavarësisht përpjekjeve të Turqisë dhe OKB-së,” tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në Twitter.

Stoltenberg nënvizoi se “lufta e paligjshme” e Rusisë kundër Ukrainës vazhdon të “dëmtojë miliona njerëz të cenueshëm në mbarë botën”.

Më herët, Kremlini njoftoi se ka pezulluar marrëveshjen duke thënë se pjesa ruse e marrëveshjes nuk u zbatua.

Marrëveshja, e nënshkruar fillimisht në korrik të vitit të kaluar në Stamboll nga Turqia, OKB, Rusia dhe Ukraina, kishte për qëllim rifillimin e eksporteve të grurit nga portet ukrainase. Këto eksporte ishin ndalur si rezultat i luftës ruso-ukrainase e cila filloi në shkurt 2022.

Një qendër e përbashkët koordinimi u krijua në Stamboll vitin e kaluar me zyrtarë nga të tre vendet dhe OKB për të mbikëqyrur dërgesat.

Marrëveshja është rinovuar disa herë që atëherë, dhe është zgjatur për dy muaj të tjerë më 18 maj.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts