Shefi i NATO-s: Do të ketë ‘pasoja të rënda’ nëse Rusia përdor armë bërthamore kundër Ukrainës

shefi i nato s do te kete pasoja te renda nese rusia perdor arme berthamore kunder ukraines
shefi i nato s do te kete pasoja te renda nese rusia perdor arme berthamore kunder ukraines

Përdorimi i armëve bërthamore kundër Ukrainës do të çojë në “pasoja të rënda”, ka paralajmëruar Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Më herët sot, presidenti francez Emmanuel Macron përjashtoi përdorimin e armëve bërthamore nga vendi i tij nëse Rusia i përdor ato kundër Ukrainës.

Komentet shënuan herën e parë që Macron foli për doktrinën e parandalimit bërthamor të Francës në lidhje me Ukrainën.

I pyetur nga redaktori i sigurisë dhe mbrojtjes i Sky Deborah Haynes nëse NATO do të konsideronte një përgjigje bërthamore nëse Rusia do të fillonte një sulm bërthamor, Stoltenberg tha: “Qëllimi themelor i parandalimit bërthamor të NATO-s është ruajtja e paqes dhe frenimi i agresionit dhe parandalimi i detyrimit kundër aleatëve të NATO-s. .

“Rrethanat në të cilat NATO mund të duhet të përdorë armë bërthamore janë jashtëzakonisht të largëta.

“Retorika bërthamore e Rusisë është e rrezikshme, e pamatur dhe ata e dinë se nëse përdorin armë bërthamore kundër Ukrainës, kjo do të ketë pasoja të rënda.

“Dhe ata gjithashtu e dinë se një luftë bërthamore nuk mund të fitohet dhe nuk duhet të luftohet kurrë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts