Shefi i NATO-s pranon se tërheqja nga Afganistani ka rreziqe

08:40 08/06/2021

Nuk ka asnjë garanci që qeveria dhe forcat e sigurisë së Afganistanit do të kenë sukses, apo qoftë edhe të mbijetojnë, pas largimit të trupave të fundit amerikane dhe atyre të koalicionit nga ku vend. Ky është vlerësimi i prerë i një zyrtari të lartë të NATO-s.

“Ne duhet tĂ« ballafaqohemi me realitetin, sigurisht qĂ« ka shumĂ« pasiguri. Vendimi pĂ«r t’u larguar sjell rreziqe“, i tha sekretari i PĂ«rgjithshĂ«m i NATO-s Jens Stoltenberg njĂ« audience virtuale tĂ« hĂ«nĂ«n pĂ«rpara takimeve nĂ« Pentagon dhe ShtĂ«pinĂ« e BardhĂ«.

Sipas Komandës Qendrore Amerikane (CENTCOM), e cila mbikëqyr trupat amerikane në Lindjen e Mesme dhe Azinë Jugore, deri tani janë tërhequr pothuajse gjysma e trupave amerikane dhe forcat e fundit, kontraktuesit civilë dhe pajisjet e vendosura atje do të largohen nga Afganistani jo më vonë se fillimi i muajit shtator.

TĂ«rheqja e vetĂ« NATO-s, qĂ« pĂ«rfshin rreth 7,000 trupa, Ă«shtĂ« gjithashtu “nĂ« rrugĂ«n e duhur”, tha zoti Stoltenberg, duke mbrojtur vendimin pĂ«r t’i kthyer forcat nĂ« atdhe, pas gati dy dekadash lufte me TalibanĂ«t dhe grupet terroriste si al-Kaida dhe Shteti Islamik.

“TĂ« mos harrojmĂ« se nĂ« njĂ« farĂ« mĂ«nyrĂ« ky Ă«shtĂ« njĂ« zhvillim gradual“, tha zoti Stoltenberg. “Jo shumĂ« vite mĂ« parĂ«, kishim mĂ« shumĂ« se 100,000 trupa nĂ« njĂ« operacion tĂ« madh luftarak“.

“GjatĂ« kĂ«tyre viteve ne kemi qenĂ« nĂ« gjendje tĂ« ndihmojmĂ« e trajnojmĂ« forcat afgane tĂ« sigurisĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« ata tĂ« jenĂ« pĂ«rgjegjĂ«s pĂ«r sigurinĂ« nĂ« vendin e tyre“, shtoi ai.

Megjithatë dyshimet në lidhje me aftësinë e forcave afgane të sigurisë për të funksionuar pa këtë mbështetje thelbësore në terren nga forcat e SHBA-së dhe NATO-s, vazhdojnë të mbeten.

Prej fillimit të tërheqjes së trupave amerikane muajin e kaluar, forcat talibane kanë marrë nën zotërim të paktën shtatë qarqe në vend, disa prej të cilave pa hasur në ndonjë rezistencë.

NĂ« njĂ« raport tĂ« lĂ«shuar javĂ«n e kaluar nga Ekipi i Monitorimit tĂ« Sanksioneve tĂ« Kombeve tĂ« Bashkuara pĂ«r Afganistanin paralajmĂ«rohej se komandantĂ«t talibanĂ« kanĂ« pozicionuar gjithnjĂ« e mĂ« shumĂ« forca pĂ«r tĂ« marrĂ« me forcĂ«, atĂ« qĂ« nuk mund tĂ« marrin pĂ«rmes negociatash “atĂ«herĂ« kur trupat e huaja qĂ« po largohen nuk do tĂ« jenĂ« mĂ« nĂ« gjendje tĂ« pĂ«rgjigjen nĂ« mĂ«nyrĂ« efektive pĂ«r shkak tĂ« numrit tĂ« ulĂ«t tĂ« tyre”.

KryekomandantĂ«t ushtarakĂ« amerikanĂ« janĂ« shprehur gjithashtu tĂ« shqetĂ«suar nĂ« lidhje me “aftĂ«sinĂ« e ushtrisĂ« afgane pĂ«r t’u pĂ«rballuar apo rezistuar” sapo forcat dhe kontraktuesit amerikanĂ« tĂ« largohen.

MegjithatĂ« Sekretari i PĂ«rgjithshĂ«m i NATO-s theksoi tĂ« hĂ«nĂ«n se edhe pse forcat e NATO-s po largohen nga Afganistani, aleanca do tĂ« vazhdojĂ« tĂ« sigurojĂ« mbĂ«shtetje financiare dhe se gjithashtu do tĂ« mbajĂ« njĂ« prani civile nĂ« Kabul pĂ«r tĂ« kĂ«shilluar forcat afgane tĂ« sigurisĂ« dhe pĂ«r t’i ndihmuar ata tĂ« ndĂ«rtojnĂ« kapacitetet e tyre.

Shtetet e Bashkuara janë zotuar gjithashtu të vazhdojnë të ofrojnë mbështetje financiare për forcat e sigurisë afgane.

Në buxhetin e propozuar të Presidentit Joe Biden për vitin fiskal 2022 përfshihet një shumë prej 3.3 miliardë dollarësh ndihmë për forcat afgane, një rritje e lehtë mbi nivelet aktuale të financimit.

Të dielën një zëdhënës i qeverisë afgane tha se SHBA-të kanë premtuar të ruajnë të njëjtin nivel financimi të paktën deri në vitin fiskal 2023./VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *