Shefi i NATO-s: Rusia po shton trupat ushtarake, nuk po i pakëson

14:40 16/02/2022

Perëndimi është skeptik për tërheqjen e trupave ruse nga kufiri me Ukrainën

Një ditë më parë, ministria ruse raportoi fillimin e një tërheqjeje të trupave pas stërvitjeve ushtarake pranë Ukrainës. Por Perëndimi megjithatë e sheh me skepticizëm këtë lëvizje të Moskës. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha para gazetarëve se organizata ushtarake nuk sheh asnjë shenjë se Moska po ul nivelin e trupave të saj në Ukrainë dhe rreth saj.

“Mbetet pĂ«r t’u parĂ« nĂ«se ka njĂ« tĂ«rheqje. Sigurisht qĂ« ne po monitorojmĂ« nga afĂ«r se çfarĂ« bĂ«n Rusia nĂ« dhe rreth UkrainĂ«s. Ajo qĂ« ne shohim Ă«shtĂ« se ata kanĂ« rritur numrin e trupave ushtarake. Deri mĂ« tani nuk  ka depĂ«rshkallĂ«zim, por sigurisht ne po regjistrojmĂ« reagimet e MoskĂ«s pĂ«r dialogun diplomatik dhe jemi tĂ« gatshĂ«m tĂ« pĂ«rfshihemi nĂ« kĂ«to pĂ«rpjeke me RusinĂ«â€.

Në lidhje me tërheqjen e disa trupave ruse nga kufiri me Ukrainën, reagoi edhe ministri Britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace.

“NĂ« terren, shohim tĂ« kundĂ«rtĂ«n e disa prej retorikave tĂ« fundit qĂ« vijnĂ« nga Kremlini dhe mendoj se do tĂ« ishte gjĂ«ja e drejtĂ« tĂ« thuhet se nuk Ă«shtĂ« njĂ« ushtrim normal ushtarak”.

NdĂ«rkohĂ« nĂ« UkrainĂ«, qytetarĂ«t ngritĂ«n  njĂ« flamur tĂ« madh nĂ« stadium ku nĂ« sfond luhej himni kombĂ«tar pĂ«r tĂ« treguar unitet kundĂ«r frikĂ«s sĂ« njĂ« pushtimi. Banderolat verdheblu valĂ«viteshin jashtĂ« shkollave, spitaleve dhe shumĂ« dyqaneve pĂ«r tĂ« shĂ«nuar “DitĂ«n e Unitetit”, njĂ« festĂ« qĂ« Presidenti Volodymyr Zelensky krijoi kĂ«tĂ« javĂ« pasi Rusia grumbulloi trupa pranĂ« kufijve tĂ« UkrainĂ«s.

Klan News

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.