Shefi i OBSH-së: Situata e Gazës shqetësuese për sigurinë dhe krizën humanitare

Shefi i OKB-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se situata në Gazë është shqetësuese për krizën humanitare.

“Në përshkallëzimin e fundit të konfliktit, dhjetëra incidente që përfshijnë punonjës shëndetësorë dhe objekte shëndetësore kanë ndodhur. Për më tepër, testimi dhe vaksinimi Covid-19 janë ndikuar rëndë. Kjo krijon rreziqe shëndetësore për botën në tërësi”, tha ai.

Lufta e përshkallëzuar nuk është ndalur që prej orëve të para të mëngjesit të së premtes, ndërsa kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është zotuar se do të vazhdojë të përgjigjet me forcë ndaj sulmeve me raketa ndaj Gazës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.