Shefi i OKB-së bën thirrje për përfundimin e menjëhershëm të luftës në Gaza, duke dërguar ndihma për palestinezët

shefi i okb se ben thirrje per perfundimin e menjehershem te luftes ne gaza duke derguar ndihma per palestinezet

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres bëri thirrje për përfundimin e menjëhershëm të luftës së Izraelit në Gaza dhe dërgimin e ndihmave humanitare në enklavën e rrethuar.

Në një takim me ministrin e Jashtëm iranian Hossein Amrabdollahian në Nju Jork, Guterres tha për fat të keq, nuk është e mundur të dërgohet ndihma humanitare në Gaza pa një armëpushim.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara theksoi gjithashtu domosdoshmërinë e krijimit të një shteti të pavarur për palestinezët dhe të drejtën e tyre për vetëvendosje.

Shefi i OKB-së preku gjithashtu zhvillimet e fundit në Detin e Kuq dhe shprehu shqetësimin për përhapjen e luftës në rajon.

Në takim, kryediplomati iranian vlerësoi gjithashtu përpjekjet dhe qëndrimet e Guterres në lidhje me domosdoshmërinë e përfundimit të vrasjeve të palestinezëve, duke theksuar edhe një herë nevojën për t’i dhënë fund të menjëhershëm sulmeve të Izraelit kundër palestinezëve.

Rreth 26,000 palestinezë janë vrarë në luftën e Izraelit në Gaza që nga fillimi i tetorit. Gratë dhe fëmijët përbëjnë rreth 70 për qind të vdekjeve.

Amrabdollahian shprehu shqetësim dhe keqardhje të thellë për situatën e ndërlikuar dhe të dhimbshme humanitare në Gaza, duke i kërkuar Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së që të lehtësojë, nëpërmjet negociatave, dërgimin e ndihmave humanitare për popullin palestinez.

Ministri i Jashtëm iranian më pas preku zhvillimet e vazhdueshme në Detin e Kuq, duke nënvizuar edhe një herë “qëndrimin parimor të Republikës Islamike të Iranit mbi domosdoshmërinë e garantimit të sigurisë së anijeve dhe detare”.

“Duke ndalur anijet e destinuara për në territoret e pushtuara palestineze, Ansarullah i Jemenit synon të ndalojë krimet dhe gjenocidin e regjimit sionist kundër qytetarëve të Gazës”, shtoi Amirabdollahian.

Ai iu referua sulmeve të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe në Jemen, duke shtuar se “Duke sulmuar Jemenin dhe Ansarullahun, Shtetet e Bashkuara dhe Britania bënë një gabim strategjik, një gabim që do të zgjeronte sferën e tensioneve dhe konflikteve në rajon”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts