Shefi i OKB -së për refugjatët bën thirrje për të parandaluar kolapsin në Afganistan: Do të provokohet një krizë shumë më e madhe se humanitare

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët Filippo Grandi u ka bërë thirrje vendeve në mbarë botën të angazhohen me qeverinë e përkohshme të talebanëve në Afganistan ose të rrezikojnë një “krizë humanitare” që rezulton nga kolapsi i shtetit.

Komentet e tij në kryeqytetin pakistanez, Islamabad, të Premten pasuan një vizitë në Afganistan këtë javë dhe dy ditë bisedimesh me udhëheqësit pakistanezë.

Shefi i refugjatëve i OKB -së tha se ndërsa ndihma humanitare ishte zotuar për të adresuar ushqimin e menjëhershëm dhe mungesat e tjera, çështja e pasurive të ngrira të qeverisë afgane që çoi në mungesën e funksionimit të institucioneve shtetërore ishte një shqetësim kryesor.

“Për shkak situatës së Afganistanit, rënies së shërbimeve publike për shembull si shëndetësia ose arsimi, nëse shteti pushon së funksionuari, atëherë kjo do të provokojë një krizë që është shumë më e madhe se humanitare”- tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *