Shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut: Uria në Gaza mund të jetë krim lufte

shefi i okb se per te drejtat e njeriut uria ne gaza mund te jete krim lufte
shefi i okb se per te drejtat e njeriut uria ne gaza mund te jete krim lufte

Në vazhdën e një raporti të fundit të miratuar nga Kombet e Bashkuara , Gaza e gjen veten mes një katastrofe humanitare që po shpaloset, që ekspertët paralajmërojnë se po evoluon me shpejtësi në një uri të shkaktuar nga njeriu.

Dëshmia e ashpër statistikore e raportit ka intensifikuar shqyrtimin global mbi Izraelin, duke i kërkuar kombit të përmbushë detyrimet e tij ligjore në mbrojtjen e civilëve palestinezë dhe lehtësimin e rrjedhës së ndihmës thelbësore humanitare për ata që kanë nevojë të dëshpëruar.

Volker Türk , zyrtari më i lartë i OKB-së për të drejtat e njeriut, nënvizoi fajësinë e mundshme të Izraelit gjatë një interviste në BBC, duke sugjeruar një skenar të besueshëm ku Izraeli mund të përdorte urinë si një mjet lufte në Gaza.

Türk, duke shërbyer si Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut , theksoi se nëse një qëllim i tillë vërtetohej, ai mund të përbënte një shkelje të rëndë të ligjit ndërkombëtar, duke përbërë një krim lufte.

Duke iu përgjigjur pohimeve të Türk, Nir Barkat , Ministri i Ekonomisë i Izraelit dhe një figurë e shquar brenda partisë Likud të Benjamin Netanyahut, hodhi poshtë me shpejtësi akuzat, duke i etiketuar ato si të pabaza dhe të papërgjegjshme.

Barkat, duke i bërë jehonë ndjenjave nga brenda kabinetit izraelit, pohoi se Izraeli me zell i lejon të gjitha ndihmat e ofruara nga Shtetet e Bashkuara dhe entitete të tjera ndërkombëtare, duke fajësuar Hamasin për çdo pengesë në shpërndarjen e ndihmës.

Pavarësisht pretendimeve të Izraelit, një skenar shqetësues shpaloset në kufirin egjiptian me Rafahun, ku krijohet një radhë e gjatë kamionësh me destinacion Gazën. Të penguar nga një labirint i pengesave burokratike dhe kontrolleve të sigurisë, këto furnizime presin lejen për të hyrë në Gaza, duke përkeqësuar krizën e tmerrshme humanitare të rajonit.

Me situatën duke u bërë gjithnjë e më e rëndë, vende të tilla si Jordania, Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar i janë drejtuar ajrit si një mjet për të ofruar ndihma në Gaza. Tragjikisht, këto përpjekje kanë rezultuar në vdekje midis palestinezëve që përpiqeshin të siguronin furnizime jetike, me disa mbytje gjatë përpjekjes për të tërhequr paketat e ndihmave.

Duke folur nga Gjeneva, Türk theksoi provat në rritje që sugjerojnë se Izraeli po pengon ose po vonon dërgimin e ndihmës thelbësore në Gaza. Ndërsa dënoi sulmet e Hamasit ndaj civilëve dhe ushtarëve izraelitë, Türk theksoi rëndësinë e mbajtjes së të gjitha palëve përgjegjëse për veprimet e tyre, veçanërisht në lidhje me shpërndarjen e ndihmave për ata që kanë nevojë brenda Gazës.

Ndërsa komuniteti ndërkombëtar po përballet me krizën e shpalosur në Gaza, rritet presioni mbi Izraelin për të lehtësuar kufizimet e aksesit dhe për të përshpejtuar dërgimin e ndihmës thelbësore humanitare për të lehtësuar vuajtjet e palestinezëve të kapur në mes të konfliktit dhe privimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts