Shefi i OKB shpreh shqetësim për situatën në kufirin Bjellorusi-Poloni

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres po ndjek me shqetësim situatën në kufirin Bjellorusi-Poloni, ku mijëra emigrantë dhe refugjatë janë bllokuar në mot të ftohtë, tha zëdhënësi i tij të mërkurën.

Sekretari i Përgjithshëm rithekson rëndësinë e garantimit që çështjet e migracionit dhe refugjatëve të trajtohen sipas parimeve humanitare dhe ligjit ndërkombëtar. Situata të tilla nuk duhet të përdoren për qëllime politike dhe të bëhen shkak për tension mes shteteve, tha zëdhënësi Stephane Dujarric.

Zëdhënësi iu referua gjithashtu vërejtjeve të Komisioneres së Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet, e cila tha se ishte e tmerruar nga numri i madh i emigrantëve dhe refugjatëve që vazhdojnë të mbeten në një situatë të dëshpëruar në temperatura pothuajse të ulëta në kufi, dhe se qeveritë në rajon nuk mund të lejojnë humbjen e më shumë jetëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com