Shefi suedez i cili dha dorëheqjen gjatë festës së pandemisë i caktuar në një rol të ri

Shefi suedez

Një zyrtar i lartë suedez i cili dha dorëheqjen pasi injoroi këshillën e agjencisë së tij duke bërë një pushim gjatë pandemisë COVID-19 është emëruar në një rol të ri këshillues.

Dan Eliasson ka marrë pozicionin e ri të Drejtorit të Përgjithshëm të Zyrave Qeveritare në Suedi, autoritetet i kanë konfirmuar Euronews.

Zyrtari kishte shërbyer më parë si kreu i Agjencisë Suedeze të Mbrojtjes Civile (MSB) por ofroi dorëheqjen e tij më parë këtë muaj pas kritikave të përhapura.

Eliasson kishte udhëtuar në Ishujt Kanarie të Spanjës gjatë Krishtlindjeve për të vizituar vajzën e tij, pavarësisht rekomandimeve të qeverisë Suedeze kundër vizitave të huaja.

Megjithëse nuk ishte në kundërshtim me ligjin, qytetarët suedezë kishin shprehur zemërim dhe indinjatë që një zyrtar i lartë kishte injoruar këshillat e agjencisë së tij. Në dhjetor, MSB kishte dërguar mesazhe me shkrim në të gjithë vendin, duke u kërkuar suedezëve të mos udhëtonin jashtë vendit.

Eliasson kishte deklaruar se udhëtimi ishte “i domosdoshëm” dhe me “rëndësi personale”, por më vonë kërkoi të linte pozicionin e tij pas reagimit nga publiku dhe zyrtarë të tjerë të MSB.

“Gjëja e rëndësishme është sesi ne si shoqëri e trajtojmë pandeminë dhe se i gjithë fokusi është te detyra tepër e rëndësishme,” tha Eliasson në një deklaratë.

“MSB si një autoritet duhet të ketë kushtet më të mira të mundshme për të kryer detyrën e tij të rëndësishme”.

Por në një deklaratë për Euronews, një zëdhënës i shërbimit për shtyp të Zyrave të Qeverisë Suedeze konfirmoi se Eliasson ishte emëruar në një pozicion të ri pasi kërkoi një transferim.

“Krerët e autoriteteve kanë një emërim me afat të caktuar dhe nuk mund të shkarkohen gjatë një punësimi të vazhdueshëm,” tha deklarata.

“Megjithatë, ata mund të transferohen në një punë tjetër që është emëruar në të njëjtën mënyrë, dmth. Me vendim të qeverisë.”

Zëdhënësi gjithashtu konfirmoi se Eliasson do të mbante pagën dhe periudhën e punës gjatë transferimit, megjithëse qeveria suedeze nuk ishte drejtpërdrejt përgjegjëse për përcaktimin e detyrave të tij të reja.

“Ai do të identifikojë në përgjithësi fushat ku është më e rëndësishme të rishikohet legjislacioni në mënyrë që të jetë në gjendje të trajtojë krizat e natyrës së ndryshme dhe të propozojë një proces për punën e vazhdueshme për të prodhuar propozime për ndryshime në rregulloret përkatëse.”

Zyrtari i lartë kishte qenë shumë i përfshirë në përgjigjen e vendit ndaj pandemisë së koronavirusit në pozicionin e tij të mëparshëm.

Parlamenti i Suedisë kohët e fundit miratoi një ligj të ri që do t’i japë qeverisë kompetenca të reja të përkohshme gjatë pandemisë COVID-19.

Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts