Shembet çatia e kishës në Meksikë, 10 të vdekur dhe 60 të plagosur

Numri i të vdekurve nga shembja e çatisë së një kishe gjatë një meshe në Meksikën veriore është rritur në 10 dhe 60 persona të tjerë u plagosën, thanë zyrtarët.

Pesë gra, dy burra dhe tre fëmijë ishin në mesin e të vrarëve. Tragjedia ndodhi në qytetin Ciudad Madero në Bregun e Gjirit në shtetin Tamaulipas, tha guvernatori i shtetit Americo Villarreal.

Pamjet e postuara në mediat sociale treguan momentin kur çatia e kishës u rrëzua.

Mediat meksikane raportuan se disa fëmijë u pagëzuan gjatë meshës në kishë.

Personeli ushtarak dhe shërbimet e urgjencës po përdorin qen shpëtimi dhe makineri të rënda për të gjetur të zhdukurit nga rrënojat.

Guvernatori shtoi se 23 persona mbetën të shtruar në spital, ndërsa dy janë në gjendje më të rëndë.

Presidenti Andres Manuel Lopez Obrador ofroi ngushëllimet e tij për familjet e viktimave gjatë konferencës së tij të rregullt për shtyp në mëngjes.

Peshkopi Jose Armando Alvarez nga Dioqeza Katolike Romake e Tampico-s aty u kërkoi të tjerëve të luteshin për të mbijetuarit.

“Ne ende nuk e dimë se çfarë e shkaktoi (kolapsin),” tha zëdhënësi i dioqezës Nestor Javier Lopez për gazetën Reforma. “Shpresojmë që autoritetet të bëjnë punën e tyre dhe të na bëjnë të ditur se çfarë ka ndodhur.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts