Shembet miniera ilegale e Nefritit

23:12 22/12/2021

Të zhdukur mbi 100 gërmues të jashtëligjshëm

Mbi 100 persona rezultojnë të zhdukur nga shembja e një miniere gurësh të çmuar në Birmani. Tragjedia ndodhi në një zonë minerare në veri të vendit si pasojë e një rrëshqitjeje masive të papritur toke.

Në atë zonë kryen gërmime të jashtëligjshme dhe të pakontrolluara për nxjerrjen e Nefritit.

Pikërisht këto gërmime kanë mendohet të kenë shkaktuar edhe dobësimin e terrenit, që shkaktoi tragjedinë duke zënë brenda dhjetëra prej minatorëve ilegalë.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.